ABD’de Banka Hesabı Açmak

ABD’de Banka Hesabı Açmak

ABD’DE BANKA HESABI AÇMAK: YABANCILARIN BANKA HESABI AÇMALARI NEDEN GEREKLİDİR?

ABD’de banka hesabı açmak başta online ticaret yapanlar olmak üzere iş insanları için birçok kolaylık sunmaktadır. Ticari faaliyetler başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde banka hesabı açmak istemenizin birçok nedeni olabilir: F-1, M-1 veya J-1 türü vizeye sahip bir öğrenci olabilir; sık sık ABD’yi ziyaret etmenize bağlı olarak banka ve kredi kartı masraflarından kaçınmak isteyebilir; bir Amerikan şirketi ile ticari ilişki içinde bulunmanız nedeniyle buradan ödeme alıyor olabilir; yahut Birleşik Devletler’de belirli bir süre için hayat kurma, yatırım yapma ya da yeni bir işe girip çalışmayı planlıyor olabilirsiniz.

ABD’de banka hesabı açmak için bir bankaya başvurmadan önce, bu sürecin herhangi bir Amerikan vatandaşının karşılaşacağı prosedürlere nazaran daha masraflı ve süre alan, aynı zamanda daha katı uygulamaları içeren bir yapıya sahip olduğunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Bunun altında yatan temel neden, yetkili devlet kurumlarının, bilhassa terör ile ilişkili olabilecek bazı para aklama ve yasadışı para akışı faaliyetlerinin önüne geçebilmeyi hedeflemesidir. Ancak, sizin yapmanız gereken tek şey, bu yazımızda da detaylarını özet olarak vereceğimiz basamakları izleyerek gerekli kurallara uymak olacaktır.

ABD’DE BANKA HESABI AÇMAK: GEREKLİ BELGELER

Kolay ve daha basit bir şekilde ABD’de banka hesabı açmak isteyen bir kişinin aklına gelecek ilk tercih online hesap açmak olabilir. Ne var ki, daha çok zaman alması ve reddedilme ihtimalinin oldukça yüksek olması nedeniyle, söz konusu metot yabancılar için makul bir alternatif değildir. Diğer yandan birçok banka, başvurularınızı online olarak başlatmış olsanız dahi, sizden bizzat şubeye gelerek ilgili başvuru formlarını tamamlayıp teslim etmenizi ve böylece kimlik ve diğer kişisel verilerinizi onaylamanızı talep edeceklerdir.

Banka hesabı açabilmeniz için gerekli olabilecek bilgi ve belgeler genel olarak şu şekiLde sıralanabilir:

  • Fotoğraflı Bir Kimlik Belgesi: Yabancılar için zorunlu olan temel kimlik belgesi geçerli bir pasaporttur. Ancak, durumunuza göre öğrenci kimlik belgesi veya ehliyet gibi bazı ek belgeler de gerekmesi halinde bankanız tarafından talep edilebilir.

  • Geçerli Bir Adres: ABD’de birçok banka işlemlerini yürütürken sizden gerçek bir oturma adresi sunmanızı talep edecektir. Banka şubeleri, belirli bir süre yaşayacak olsanız dahi ikametinizi gösteren bazı belgeleri (elektrik-su-gaz faturası; yahut ev sahibi, üniversite ya da işvereninizden alınacak resmi bir belge v.b.) isteyebilirler. Bu noktada, sanal adres uygulaması (virtual street address) almak bir seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Fakat bu durumda dahi, bankanız anılan uygulamanın geçerli olabilmesi için ek olarak bir iş ya da ev adresi beyan etmeniz gerektiğini söyleyebilir. Dolayısıyla, öncelikle şubenizden bunun için ön onay almanız gerekmektedir.

  • Sosyal Güvenlik Numarası (SSN): Vatandaşlık veya oturma izni bulunmayan bir kişi ABD’de sosyal güvenlik numarası almadan -banka hesabı açmak da dahil- birçok hizmetten faydalanabilmektedir. Ancak, edinilmesi zorunlu olmasa da, bir SSN’iniz bulunması banka hesabı açma süreçlerinde size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. F-1, M-1 veya J-1 türü vizeye sahip öğrenciler, göçmenler ya da çalışma izni bulunan kişiler vatandaş olmasalar da SSN edinebilmektedirler.

  • İşveren Sicil Numarası (EIN) veya Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN): Bir takım özel hesap açma işlemleri için; Maliye Bakanlığı tarafından işverenlere verilen işveren sicil numarası (EIN) ya da sosyal güvenlik numarası edinemeyen ancak bazı işlemler için vergi numarası alması gereken (ör: geçici oturumu olan ancak vergi beyannamesi vermesi gereken kişiler, vatandaş veya oturum izni olan kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler, sürekli oturum izni olmayan ancak vizesi bulunan kişilerin eş ve çocukları, vergi anlaşmasından faydalanmak isteyen ancak sürekli oturum izni olmayan kişiler, sürekli oturumu olmayan öğrenciler ve öğretim görevlileri) kişiler adına tanımlanan Bireysel Vergi Kimlik Numarası ITIN gerekebilmektedir.

  • Başlangıç Depozitosu: Bankadan bankaya ve şubeden şubeye değişmekle beraber, yüksek veya düşük miktarda belirli bir tutarın hesap açılışında yatırılması talep edilebilmektedir.

  • Diğer Yasal Belgeler: Durumunuza bağlı olarak bankalar sizden ek bazı yasal belgeler isteyebilirler (ör: göçmenliğe ilişkin belgeler).

HANGİ BANKAYI SEÇMELİYİM?

Banka hesabı açacağınız zaman kritik öneme sahip hususlardan bir tanesi de ne tür bir bankanın seçileceğidir. Bu noktada Citibank, HSBC veya Barclays gibi hem ülkenizde hem de ABD’de faaliyet gösteren uluslararası bir banka seçmek öncelikli bir alternatif olarak düşünülebilir. Bu durum ülkenizdeki yerel şubenin ABD’de hesap açmayı planladığınız şube ile koordine olarak siz ülkeye gelmeden önce işlemlerinizin başlatılması ve daha rahat bir şekilde neticelendirilmesi bakımından faydalı olacaktır. Bunun yanında, aynı uluslararası bankalara benzer şekilde yüksek işlem hacmine sahip Bank of America, Wells Fargo ve TD Bank gibi, faaliyet alanı tüm ülkeye yayılmış, kurumsal yapısı gelişmiş ve müşteri beklentilerine cevap verebilen Amerikan bankalarını tercih etmek de akılcı bir hareket olacaktır. Bunun tam aksine, daha çok bölgesel veya eyalet merkezli çalışan ve işlemlerinde yabancılar için pek de esneklik sunmayan bankalara yönelmemelidir. Sonuç olarak, vatandaşlığı bulunmayan veya geçici oturum ile ülkede bulunan kişiler için geliştirdikleri uyumlu politikalar ve makul uygulamalar sebebiyle Wells Fargo, Citibank ve Bank of America gibi bankalar ülkede yeni hesap açacak yabancılar için en uygun seçenekler olarak değerlendirilebilir. 

ABD’DE HESAP AÇARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU: HESAP TÜRLERİ

Tüm bunlardan ayrı olarak, ABD’de hesap açarken vadesiz-cari (checking account) ve vadeli (saving account) şeklinde iki tür hesap olduğu akılda tutulmalıdır. Checking account; online bankacılık, para transferi, fatura ödemeleri, banka kartı kullanımı vb. gündelik ve temel bankacılık işlemlerini kapsamakta iken; saving account, bir takım para çekme kısıtlamaları dahilinde, yatırdığınız miktar üzerinden faiz işletilmesini sağlamaktadır. Öte yandan, ABD’de bir banka hesabı açtığınız zaman tarafınıza “debit card” adı altında, bankomat işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz ve online alışverişte de kullanabileceğiniz bir kart verilmektedir. Söz konusu kartın kredi kartından tek farkı taksit işlemlerine olanak vermemesidir; bunun haricinde aynı kredi kartı gibi kullanılabilecektir. Burada şunun da söylemek gerekir ki, ABD’de bir kredi kartına sahip olabilmeniz için ülkede belirli bir süre kalıp para yönünden bazı işlemleri gerçekleştirmeniz ve temiz bir “kredi geçmişine” (credit history) sahipolmanız gerekmektedir.

Son olarak, ABD’deki banka sisteminde IBAN numarası adı altında bir uygulamanın bulunmadığı; yurtdışından para gönderilecek ise “SWIFT” adı verilen para transfer işleminin kullanılmasının faydalı olacağı (tabii ki bazı masraflar dahilinde) bilinmelidir.

En nihayetinde, ABD’de “yabancı” statüsünde bir kişinin banka hesap açmayı planlaması durumunda kesin yasal kurallar ile çerçevesi tespit edilmiş, yukarıda da açıklamaya çalıştığımız bazı aşamaları takip etmesi zorunludur. Bu bağlamda, ülke ve eyalet düzeyinde belirlenen hukuki gereklilikler ve kısıtlara uyularak hareket edildiği zaman banka hesabı açılması sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.

Liberty Business, Amerika’da şirket kurmak, gayri menkul almak, patent işlemleri yapmak başta olmak üzere ticari hayatınızla ilgili vereceğiniz önemli kararlarda size danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Diğer yandan Amerika’da ticari faaliyetlerinizle ilgili gerekli muhasebe ve hukuk desteği de sağlamaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar