Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Amerika Birleşik Devletleri'ne bir iş, eğitim ya da başka bir nedenle taşınıyorsanız, bazı hususlar ilk başta sizin için başa çıkması zor gibi görünebilir. Ancak bu süreçte, yapılması gereken ilk hususlardan birisi ABD banka hesabı açmak olmalıdır.

Amerika’da bir banka hesabına sahip olmak işleri kolaylaştırma açısından önemlidir. Faturalarınızı ödemekten para göndermeye ya da almaya hatta maaş çeklerini yatırmaya kadar pek çok alanda bir Amerika banka hesabına sahip olmak önemlidir.

Neyse ki, ABD'de bir banka hesabı açmak  sanıldığı kadar zorlu bir süreç değildir.  Bu rehber çalışmada, uygun bir ABD banka seçmek ve hesap başvurusu yapmak da dahil olmak üzere Amerika’da bir banka hesabı açmanın tüm yönlerini ele almaya çalışacağız.

ABD Banka Hesabı Açmak için Gerekli Belgeler

Amerika’da banka hesabına başvuru yapabilmek için aranan belgeler bankadan bankaya değişebilmektedir. Bunun nedeni, banka yönergelerinin ve ABD yasalarının farklılık arz etmesidir. Ancak, süreci hızlandırmak için en azından aşağıdaki belgelerin elinizde olmasında fayda var:

  • Pasaportunuz veya ehliyetiniz
  • Kredi kartınızın teslim edilebilmesi ve posta gönderileri için iletişim adresi
  • İkametgâh adresi
  • Varsa göçmenlik belgeleriniz, yeşil kart veya geçerli bir vize
  • İlk depozito için yeterli miktarda nakit tutar

Bunun dışında çok kere işinizi oldukça kolaylaştıracak önemli belgelerden birisi de Sosyal Güvenlik Numarasıdır (SSN). Bir sosyal güvenlik numarasına sahip olabilmek için ABD’de ikamet etme şartı arandığından dolayı mukim olmayanlar için bir ABD banka hesabı açılması zor olabilmektedir. Ancak, SSN alamayacak durumda olanlar için de başvuruları kabul eden kimi bankalar bulunmaktadır.

abd banka hesabı açma

Alternatif olarak, birçok banka, yabancıların ABD banka hesabına başvurmalarını ve vergi yasalarına uymalarını sağlayabilecek bireysel vergi mükellefi kimlik numarası olarak adlandırılan ITIN numarasını da kabul etmektedirler.

ABD Banka Hesabı Online Olarak Açılabilir mi?

Geçmişte, birçok ABD bankası adayların online olarak bir banka hesabı açmasına izin veriyordu. Ancak şimdi, hemen hemen tüm bankalar banka temsilcilerinin kimliğinizi doğrulamasını sağlayan standart bir prosedürün parçası olarak, hesap açabilmek için en az bir kez doğrudan bankanın ziyaret edilmesi koşulunu arayabilmektedirler.

Bu nedenle, online olarak banka hesabını açma işlemini başlatabilseniz bile, kullanılabilir hale getirmek için bankaya şahsen uğramanız ya da kimi durumlarda banka tarafından gönderilen sözleşmelerin ıslak imzalı olarak imzalanıp bankaya elden ya da posta ile teslim edilmesi gerekebilmektedir.

ABD'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

ABD’de banka hesabı açmak, aşağıdaki genel adımları içeren oldukça basit bir işlemdir:

1. Belgelerinizi Toplayın

ABD banka hesabı başvurunuza devam etmeden önce yukarıda kabaca değinilen ve gereken diğer tüm belgeleri sunmanız gerekmektedir. Bu, başvuru formunu doldururken hızlı ve sorunsuz bir işlem sağlayacaktır.

2. Başvuru Yapacağınız Bir ABD Bankası Seçin

Amerika’da sayısız banka olduğu gerçeği dikkate alındığında doğru bankayı seçmek kimi zaman kafa karıştırıcı olabilir.  İdeal olarak, ABD’ye yeni taşınan birisi olarak sizi anlayan ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hizmetleri sunan bir banka istemeniz kadar doğal bir durum yoktur.

Gereksinimlerinize uygun hizmetler sunan bir banka seçmeye dikkat edin. Ayrıca, ABD banka hesabı açarken aylık standart ücretler hakkında mutlaka detaylı bilgi sahibi olmaya gayret edin ve özellikle Amerika vatandaşı olmayanlar için ekstra bir ücretlendirmenin söz konusu olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

abd banka hesabı açma

3. Hangi Hesap Türünü Seçeceğinize Karar Verin

Bir hesap açarken, temel olarak iki banka hesap türü arasında seçim yapmaktasınız. Bunlar çek hesabı ve mevduat ya da tasarruf hesabı.

Çek Hesabı: Çek hesabı, bankanın size bir banka kartıyla birlikte bir de çek defteri düzenlediği temel bir banka hesap türüdür. Bu hesaba sahip olduğunuzda istediğiniz gibi kolayca para yatırabilir veya çekebilirsiniz.

Mevduat (Tasarruf) Hesabı: Bu hesap, mevduatlarınızdan para kazanmanızı amaçlayan ve daha yüksek bir faiz oranı sunan hesap türünü ifade etmektedir. Yıllık faiz tutarı her yıl veya üç ayda bir anaparaya eklenmektedir.

4. Hesabınızı Açın ve Hesaba Para Yatırmayı Unutmayın

Banka hesap türüne karar verdikten ve bankanın gereksinimlerini karşılayabileceğinize kanaat getirdikten sonra, hesabı açmanın zamanı geldi. Karar verdiğiniz banka, eğer çevrimiçi bir banka hesabı açmanıza izin veriyorsa hesabınızı online olarak kolayca açabilirsiniz. Aksi durumda en yakın banka şubesine bizzat uğrayarak bir banka temsilcisiyle görüşmek suretiyle hesabınızı açın.

Hesabı açtıktan sonra, hesabınıza nakit olarak veya çek veya banka havalesi yoluyla mutlaka ilk para transferinizi yapmanız gerekmektedir.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

Amerika’da işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. Amerika’da bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. Amerika’da işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek, sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar