ABD’de İşletme Finansmanı: Bir Unicorn Olabilir misiniz?

ABD’de İşletme Finansmanı: Bir Unicorn Olabilir misiniz?

ABD’de İşletme Finansmanı: Başarıya Giden Yol

ABD’de işletme finansmanı doğru zamanda yapılırsa muhteşem bir başarı öyküsü ya da bir Unicorn ortaya çıkabilir. Çoğu küçük işletme, özellikle erken aşamalarda finansal desteğe ihtiyaç duyarlar. Finansal ihtiyaçlar büyük ölçüde işletmenizin yapısına, iş vizyonunuza, finansal ve endüstriyel koşullara bağlıdır. Her işletmenin işletme sermayesine ihtiyacı vardır. Yatırım sermayesi ne kadar büyük olursa olsun, yeterli işletme sermayesi yoksa sonuç başarısız olacaktır.

Telefon ve tablet kılıfları, saat kordonları ve cüzdan gibi deri malzemeler üreten firmalardan tutun hukuk firmalarına kadar her yıl milyonlarca yeni işletme kurulmaktadır. Ancak hepsinin başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Daha önceki bloglarımızda da açıkladığımız gibi, başarısızlığın ana nedenleri, yetersiz mali kaynak, kötü yer seçimi ve kötü yönetim olarak ifade edilebilir. 2000'den 2019'a kadar küçük işletmeler 10,5 milyon net yeni iş imkânı sağlarken, büyük işletmeler 5,6 milyon yeni iş imkânı sağladı. 1994-2018 arasında on yıldan fazla faaliyetini sürdüren işletmelerin oranı %33,6 ve on beş yıllık faaliyette kalma oranı%25,7 idi.

ABD’de işletme finansmanı başarılı şekilde gerçekleştirilirse, işletmenizi bir Unicorn (Değeri 1 Milyar Doların üzerindeki şirketlere verilen ad) haline getirebilirsiniz. Lao Tzu’nun söylediği gibi bin millik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar.Walter Scott, hedef koymayı şöyle resmediyor: "Kendini önemsememeyi öğreterek ve pratik yapmaktan zevk alarak dünya için en çılgın hayalperestin düşüncesinde ortaya çıkarılan muhteşem sonuçlar ortaya koyabilirsiniz"

ABD’de işletme finansmanı

ABD’de işletme finansmanı bir Unicorn çıkarabilir.

ABD’de İşletme Finansmanı Yolları

ABD’de işletme finansmanı büyük ölçüde aşağıdaki yollarla yapılabilir.

 • Kendi kaynaklarınız ile (Bootstrapping)
 • Yatırımcılar tarafından
 • Kredi kullanarak.

Kendi kaynaklarınızı kullanmak (Bootstrapping), avantajları ve kolay kullanılabilirliği nedeniyle ilk finansman seçeneği olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, bu seçenek yalnızca finansman ihtiyacının az ya da kendi öz kaynaklarınızın yeterli olduğu durumlarda uygun bir seçenektir. Birçok küçük işletme, ilk kuruluş aşamalarından itibaren paraya ihtiyaç duyar, bu nedenle kendi kaynaklarınızı kullanmak, işletmelerinizi finanse etmek için her zaman iyi bir seçenek olamaz.

Yatırımcılardan Risk Sermayesi Nasıl Alınır?

Yatırımcı bulmak için tüm şartlara uyan tek bir çözüm yoktur, ancak izlenecek bazı temel adımlar vardır.

 • Risk sermayesi şirketlerini veya melek yatırımcıları arayın. İşletmeniz için sektör, coğrafi alan ve iş ihtiyaçlarınız açısından en iyi seçeneği bulmaya çalışın. Yatırımcıların da bu kriterlere göre sermaye verebileceğini unutmayın.
 • Onlara iş planınızı gönderin. Yatırımcılar için iyi bir iş planı neden önemlidir? Amerika’daki şirketiniz için iş planı, kişisel bir CV’ye benzer. Bir dizi beceri, deneyim, tutku ve hedefi içerir. İş planları işlerinizin referanslarını, kapasitelerini, hedeflerini açıklamalı ve güven verici olmalıdır. Güvenilir finansal veriler ve gerçekçi tahminler, yeni yatırımcılar için her zaman daha cazip veya ikna edici görünmektedir.
 • Durum tespiti raporu almak faydalıdır: Uzmanlar tarafından hazırlanan böyle bir rapor, iş pazarlarınızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi, mali tablolarınızı ve kurumsal yönetim belgelerinizi gösterir. Şirketiniz için bu rapor, ABD’de işletme finansmanı için yatırımcıları ikna etmenize yardım eder.
 • Sözleşme Şartları: Yatırılacak paranın verilme şartlarını açıklayan bir mutabakat belgesini kabul ediyorsanız, sözleşmeyi imzalarsınız.
 • Finansman veya yatırım. Yatırımcılarla uzlaşmanız durumunda anlaştığınız koşullarda finansmana ulaşmış olursunuz.

ABD’de İşletme Finansmanı: Melek Yatırımcılar (Angel Investors)- Risk Sermayedarları (Venture Capitalists)

Melek yatırımcıların (angel investors) ve risk sermayedarlarının (venture capitalists) aynı OLMADIĞINI hatırlatmakta fayda var. Risk sermayeleri, sağladıkları finansman için öz sermaye ticareti yaparak işinize yatırım yapar, yani sağladıkları finansman karşılığı size ortak olurlar. İşletmeler için çok değerli bilgi transferi ve endüstri bağlantısı sağlayabilirler. Melek yatırımcılar ise, yeni girişimcilere (Startups) veya erken aşamadaki işletmelere yatırım yapma olasılığı daha yüksek olan bireylerdir. Risk sermayedarları daha kısa döneme odaklıdır. Çok hırslı davranabilirler ve yönetimde aktif olarak yer alırlar. ABD’de işletme finansmanı konusunda bu iki gruptan da yatırımcı bulabilirsiniz. Uzman desteği her zaman çok faydalıdır. Hukuk ve yatırım danışmanlığı konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip firmalar zamandan ve paradan tasarruf sağlarlar. ABD gibi yatırımcı dostu bir ülkede yatımcı bulma konusunda yardım istemekten çekinmeyiniz.

Kitle fonlaması (Crowdfunding), birçok insandan katkı alarak işletmenize fon sağlayan popüler usullerden biridir. Bu katkılar, bağış veya ürünleri önceden satın alma vaadiyle yapılan çevrimiçi ön satın alma siparişleri şeklinde olabilir.

Kitle fonlamasının işletmenizi finanse etmek için iyi bir seçenek olmasının nedeni, merak uyandırması ve dolayısıyla işletmenizi finanse etmenin yanı sıra ürün veya hizmetinizi pazarlamanıza yardımcı olmasıdır. Bilinen bir kitle fonlaması şirketinde destek almak tanıtım anlamında büyük avantajlar sağlar.

ABD’de işletme finansmanı

Yatırımcılara iş planınızı gönderin

İşletmenizi Küçük İşletme Kredisiyle Finanse Etmek (SB Loans)

Risk sermayedarlarının çok özel yatırım stratejileri vardır ve işletmenizin operasyonlarına ve karar alma sürecine dahil olmak isterler. Öte yandan, ABD’de işletme finansmanı probleminizi küçük işletme kredisi (Small Business Loans) kullanarak da çözebilirsiniz. Böylece işletmenizin tam kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Önümüzdeki beş veya daha fazla yıl için bir iş planınız, harcama belgeleriniz ve mali projeksiyonlarınız varsa, işletmenizi finanse etmek amacıyla kredi talep etmek için bankalar ve kredi birlikleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Peer-to-peer (P2P) veya piyasa kredisi platformları (Marketplace Lending Platforms), Dönüştürülebilir Borç (Convertible Debt) ve Tüccar Nakit Avansları (Merchant Cash Advances or MCA), işletmenizi finanse etmek için diğer geleneksel olmayan seçeneklerdir.

Konvertibl Borç, yatırımcıların toplu sözleşmelerle ileri vadede borcu öz sermayeye dönüştürdüğü bir sözleşmedir.

Küçük işletme kredilerinden farklı olarak, Tüccar Nakit Avansları, bir borç verenin nakit olarak para sunduğu ve ardından kredi ve banka kartı akışlarınızın bir kısmının haklarını satın aldığı sistemdir. Borç veren borç alanının kredi kartı satışlarının belirli bir yüzdesine sahip olması uygulamasıdır. Çok cazip görünebilir ancak mutlaka uzman desteği almak yararlıdır. Uzun vadede altından kalkılamayacak yükler getirebilir. P2P sistemi borç alanların ve verenlerin internet üzerinden buluştuğu platformlardır.

Ayrıca aşağıdakiler gibi başka Küçük İşletme Yönetimi yatırım programları da vardır:

 • Küçük İşletme Yatırım Şirketi (SBIC),
 • SB Yenilikçi Araştırma -Innovation Research- (SBIR) programı ve
 • Küçük İşletme Teknoloji Transferi (STTR) programı. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen Liberty Businessile iletişime geçin. Size yardımcı olmak için hazırız.

ABD’de İşletme Finansmanı: Geleneksel Olmayan Kredi Kuruluşlarıyla Çalışmanın Avantajları

ABD’de işletme finansmanı işlemlerinizi klasik olmayan veya alternatif kredilerle finanse etmek, sizi yeni medya kanalları, pazarlama kanalları, pazarlar ve müşterilerle tanıştırabilecek daha güçlü ve deneyimli ortaklar edinmenize yardımcı olabilecektir.

Alternatif kredi verenlerle çalışmanın temel avantajları şunlardır:

 • Borç veren kurumun güvenilirliğinden faydalanma: Kredi veren kurum veya kişinin itibarı size bir avantaj sağlar. Büyük ya da meşhur bir yatırımcı kurum ile iş birliği yapmak küçük firmalara güven kazandırır.
 • Büyüyen bir şirket için bilgi birikimi çok önemlidir. Büyük şirketlerle iş birliği yapmak veya onlardan destek almak, düşük maliyetle büyük avantajlar sunar. İş birliği yapan ya da destek sağlayan işletmeler genellikle büyük bir endüstri deneyimine sahiptir. Yatırımları karşılığında stratejik ortaklar olarak ‘Yönetim Kurulu’nda yer alırlar. Sektörel tecrübeleri şirketin başarısına büyük katkı sağlıyor.
 • Endüstriyel altyapı desteği: Daha büyük ortakların, BT, pazarlama ve daha pek çok alanda küçük şirketlerin ihtiyaç duyduğu şeyler için kurulu ekipleri olması muhtemeldir. Küçük işletmeler tüm bu olanakları düşük bir ücretle veya bazen ücretsiz olarak kullanabilir.
 • Kendi kimliğinizi korumak: Daha büyük ortaklar genellikle işinize müdahale etmez. Kendi işleri ve uğraşacakları çok şey vardır. Onlar sizin günlük işleyişle ilgili işlemlerinizle ilgilenmezler. Stratejik ve uzun vadeleri hedefler için yönetim kurulu toplantılarında müdahaleci olurlar. Aylık, 4 aylık ve yıllık toplantılarda yönlendirici olurlar. Rutin iş aktiviteleri için kendi tarzınızda uygulamalarınıza devam edebilirsiniz.

Özet olarak,

ABD’de işletme finansmanı büyük ölçüde aşağıdaki yollarla yapılabilir.

 • Kendi kaynaklarınız ile (Bootstrapping),
 • Yatırımcılar tarafından,
 • Kredi kullanarak

Kendi kaynaklarınızı kullanmak (Bootstrapping), avantajları ve kolay kullanılabilirliği nedeniyle ilk finansman seçeneği olarak düşünülebilir. Risk sermayeleri, sağladıkları finansmana karşılık öz sermayeden pay almak karşılığı (Hissedarlık) işinize yatırım yapar, yani sağladıkları finansman karşılığı size ortak olurlar. İşletmeler için çok değerli bilgi transferi ve endüstri bağlantısı sağlayabilirler. Kitle fonlaması (Crowdfunding), birçok insandan katkı alarak işletmenize fon sağlayan popüler usullerden biridir. Bu katkılar, bağış veya ürünleri önceden satın alma vaadiyle yapılan çevrimiçi ön satın alma siparişleri şeklinde olabilir. Risk sermayedarlarının çok özel yatırım stratejileri vardır ve işletmenizin operasyonlarına ve karar alma sürecine dahil olmak isterler.

Öte yandan, ABD’de işletme finansmanı probleminizi küçük işletme kredisi (Small Business Loans) kullanarak da çözebilirsiniz. Böylece işletmenizin tam kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Peer-to-peer (P2P) veya piyasa kredisi platformları (Marketplace Lending Platforms), Dönüştürülebilir Borç (Convertible Debt) ve Tüccar Nakit Avansları (Merchant Cash Advances or MCA), ABD’de işletme finansmanı sağlayabileceğiniz diğer geleneksel olmayan seçeneklerdir. Küçük İşletme Yatırım Şirketi (SBIC), SB Yenilikçi Araştırma -Innovation Research- (SBIR) programı ve Küçük İşletme Teknoloji Transferi (STTR) programı gibi diğer Küçük İşletme Yönetimi yatırım programları da vardır.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. İş hayatınızda ABD’de işletme finansmanı sürecinizde, güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blok zinciri profesyonellerinden oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin sahip olabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

 • Paşlaş:

Son Yazılar