ABD’de Limited Şirket İçin Kayıtlı Temsilci Neden Gereklidir?

ABD’de Limited Şirket İçin Kayıtlı Temsilci Neden Gereklidir?

Kayıtlı Temsilci Kimdir? Kayıtlı Temsilci Ne Yapar?

ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci, Limited Şirket (LLC) adına yasal belgeleri, mahkeme tebligatlarını, resmi tebligatları ve postaları kabul etmek için atanmış bir kişi veya tüzel kişidir. Ancak kayıtlı temsilci hakkında detaylı bilgi vermeden önce Limited Şirket kuruluş adımlarını kısaca hatırlatalım.

Limited Şirket Kurma Adımları

- Limited Şirketi nerede kuracağınıza karar verin,

- Limited Şirket için bir isim seçin,

-  Bir temsilci belirleyin (a registered agent)

- Bir Limited Şirket işletme sözleşmesi oluşturun,

- Limited Şirketi kaydettirin,

- İşveren Kimlik Vergi Numarası (EIN) alın,

- Bir ABD ticari banka hesabı açın,

- İşletme sigortası yaptırın,

- Bir bireysel vergi kimlik numarası (ITIN) edinin, (Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) olmayan bir kişi iseniz),

- Vergilerinizi ve yıllık raporlarınızı gönderin, yıllık ücretleri zamanında ödeyin,

- Limited Şirketin bulunduğu bölge ve eyaletin yasal düzenlemelerine uygun hareket edin (Tecrübeli bir Avukata danışmanız önemlidir.)

Eğer bir ticarete başlıyor ve bir Limited Şirket kuruyorsanız kayıtlı bir temsilciye ihtiyacınız olacaktır. ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci aynı zamanda yerleşik acente veya yasal temsilci olarak da bilinir. 

Böyle bir şahıs ya da tüzel kişinin "kayıtlı" temsilci olarak adlandırılmasının nedeni, bu kişi veya kurumun Limited Şirketinizi haberleşme amacı için temsil ettiğini ifade eden bir “kayıt” formu göndermenizdir.

ABD llc kayıtlı  temsilci registered agent

ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci bir şahıs ya da şirket olabilir.

 ABD’de Limited Şirket için Kayıtlı Temsilci Kimler Olabilir?

Gerekli şartlar eyaletten eyalete biraz farklılık gösterebilir ancak hem bireyler hem de şirketlerin genellikle bir Limited Şirketin kayıtlı temsilcisi olmasına izin verilir. Eğer şahıslar temsilci olarak kaydettirilmek isteniyorsa, aşağıdaki şartları taşımalıdırlar;

  • 18 yaş ve üzerinde olmak,
  • İşletmenin kayıtlı olduğu eyalette ikamet ediyor olmak
  • Bu adreste normal çalışma saatleri içinde (8-5) şahsen bulunmak.

Kendiniz veya şirketinizin başka bir üyesi, Limited şirketin ortağı veya şirketinizin bir çalışanı ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci olarak hizmet verebilir. Benzer şekilde, avukatınız, eşiniz veya arkadaşınız veya güvendiğiniz kişi Limited Şirket için kayıtlı temsilci olarak hizmet verebilir.

Size tavsiye edeceğimiz diğer bir seçenek de şirket kurma sürecinde size danışmanlık hizmeti de vermesi amacıyla deneyimli bir danışmanlık şirketini temsilci olarak tayin etmezdir.

Özellikle 10 (on) kişide az çalışanı olan birçok küçük işletme, kayıtlı temsilci olarak kendilerini ya da bir yakınlarını resmi olarak görevlendirirler. Bunu yaparak tasarruf sağladıklarını düşünürler. 

Şahısların kayıtlı temsilci olarak kullanılmasının bazı potansiyel riskleri vardır: Eyalet makamlarına bildirilen adresin güncel tutulmaması önemli belgelerin veya çağrıların teslim edilememesine sebep olabilir. ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci normal çalışma saatleri içinde, yasal belgeleri, yıllık raporları, vergi formlarını, adli makamlardan, mahkemelerden gelen tebligatları (işlem tebliği) ve diğer resmi makamlardan gelen yazıları almaya hazır olmalıdır.

ABD’deki Limited Şirketiniz İçin Kayıtlı Temsilci Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci olarak bir şirketin yada bir şahısın görevlendirilmesi size pek çok avantajlar sağlayacaktır. 

Uygun fiyatlı, ulusal düzeyde örgütlenmiş tescilli bir temsilciden hizmet satın almak size temel bazı avantajlar sağlar. Bunlar kısaca; 

-Yasal düzenlemelere uygunluk: Yıllık rapor bildirimleri, diğer resmi bildirimler veya adli tebligatlar ile ilgili düzenli olarak hatırlatıcı bildirimler göndererek şirketinizin uyulması gereken kurallara uymalarına yardımcı olurlar. Doğal afetler, hırsızlık yada resmi belgelerinizde beklenmedik kayıplara karşı belgelerinizi yedeklerler.

-Kaliteli belge yönetimi: Kayıtlı temsilci resmi belgelerinizi dijital ortamda tarar ve böylece onlara dünyanın her yerinden çevrimiçi hesabınızdan erişebilirsiniz. Şirketinizin yasal belgeleri güvenlik için alınacak ve saklanacaktır.

-Profesyonel destek: Kayıtlı temsilciler şirketiniz için muhasebeciler ve hukukçular bulmanıza yardımcı olabilir. İşletmeniz bir sorunla karşılaştığınızda ya da ihtiyaç duyduğunuzda kişisel danışmanlık sunarlar.

-Operasyonel esneklik sağlamaları: ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci şirketin kayıtlı olduğu eyalette yasal bir ikametgaha sahip olmalıdır. Birden fazla eyalette bir Limited Şirket kurarsanız, her eyalet için kayıtlı bir temsilciniz olması gerekir. Sizin birden fazla eyalette aynı anda bulunabilmeniz zaten mümkün olmayacaktır. Limited Şirket için kayıtlı temsilci normal çalışma saatlerinde ulaşılabilir olacak ve sizde esnek çalışma zamanına sahip olarak istediğiniz yerden işlerinizi yürütebileceksiniz. Kısaca Limited Şirket için kayıtlı temsilci ile çalışmak size istediğiniz zamanda ve yerde çalışma esnekliği sağlayacaktır.

Kayıtlı kurumsal bir temsilci ile çalışmak size zaman ve para tasarrufu sağlar

Kayıtlı Temsilci Hizmetinin Maliyeti Ne Kadardır?

ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci ile çalışmanın temel düzeyde yıllık ortalama maliyeti 100 ila 300 US$ arasındadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi şirketiniz için kayıtlı bir kurumsal temsilci (acente) hizmeti satın almak uzun vadede size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Kayıtlı temsilcinizi değiştirebilir misiniz?

Evet, herhangi bir zamanda eyaletinizin ticari hizmetler ofisi tarafından belirlenen ilgili formu doldurarak mevcut kayıtlı temsilcinizi değiştirebilirsiniz. Bazı eyaletlerde 100 Dolara kadar sembolik bir ücret olabilir. Toplam maliyet, Limited şirketin faaliyet göstermek için kayıtlı olduğu eyaletlerin sayısına bağlı olarak değişecektir.

Limited Şirketinizi (LLC) Kayıtlı Bir Temsilci Olmadan Çalıştırabilir misiniz?

Hayır, Limited Şirketiniz aracılığı ile yürütmek istediğiniz ticari faaliyetlerinizi ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci olmadan yürütmeye çalışmak, işletmenizin tamamen kapanmasına neden olabilecektir. En azından, Limited Şirketinizin bazı avantajlarını kaybedersiniz. Bu, şirket borçları için kişisel sorumluluk anlamına gelebilir. Kayıtlı bir temsilcinin bulunmadığının tespiti durumunda, belirli prosedürler yürütülerek para cezaları ya da yüksek temsilci görevlendirme ücretleri gündeme gelebilecektir. Ayrıca, devlet   Limited Şirketinizin ticari faaliyette bulunma izninizi askıya alabilir. 

Kısaca özetlemek gerekirse, ABD’de Limited Şirket için kayıtlı temsilci şirketiniz adına ilgili tebligatları alan, aranızdaki sözleşme kapsamına bağlı olarak size ilgili hizmetler sunan bir şahıs yada tüzel kişiliktir. Kayıtlı temsilci hizmeti satın almanın maliyeti 100 US$ dan başlayıp hizmet kapsamına göre artacaktır.  ABD’de kayıtlı temsilciniz olmadan Limited Şirket faaliyetini yürütmeniz mümkün değildir. Kayıtlı temsilcinizi gerekli gördüğünüz zamanda değiştirebilirsiniz ancak bunun size 50-100 US$ gibi bir maliyeti olduğunu unutmamalısınız. Kayıtlı bir temsilci ile çalışmak size esas işiniz olan ticari faaliyetlerinize daha fazla odaklanma imkanı sunacaktır. Şirketinizin yıllık rapor, vergiler, adli tebligatlar gibi yasal olarak yerine getirilmesi gereken rutin işleri ile bir uzman, profesyonel şirketin ilgilenmesi size pek çok avantaj sağlayacaktır. 

ABD'de şirket kurmak ve yürütmek için sunmanız gereken çok sayıda belge bulunmaktadır. Yasal prosedürler zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. Güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blok zinciri (blokchain) profesyonellerinden oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin sahip olabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların yanıtlarını sunmaktadır. Size yardımcı olmamız için lütfen aramaktan çekinmeyiniz. Uzmanlığa dayalı iş ilişkimizin kalıcı dostluğa dönüşeceğine inanıyoruz. 

  • Paşlaş:

Son Yazılar