Bir Yabancı Olarak Amazon Amerika’da Satıcı Hesabı Açmak

Bir Yabancı Olarak Amazon Amerika’da Satıcı Hesabı Açmak

Amazon, 2022 yılında tüm Amerika’daki e-ticaret satışlarının %39.5’ini oluşturarak Amerika’da iş kurmak isteyen işletmelerin gözünde satış hesabı açmak için kaçırılmayacak bir fırsat haline geldi. Amazon Amerika’da bir satıcı hesabı açmak diğer tüm ülkelerde olduğu gibi oldukça basit bir süreç. Ancak, ABD vatandaşı değilseniz Amazon Amerika’da hesap açmadan önce aklınıza;

  • Yabancı olarak Amazon Amerika’da satıcı hesabı açabilir miyim?
  • Amazon Amerika’da satış yapmak için bir işletme lisansına ihtiyacım var mı?
  • Amazon’da hangi ürünleri satabilirim?

gibi sorular gelebilir.

Bu blogumuzda Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmakla ilgili bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Amazon Amerika’da Satış Yapmaya Nasıl Başlarım?

Amerikan vatandaşı olmadan Amazon Amerika’da satış yapmak için cevabını bulmanız gereken tüm soruları cevaplayalım.

Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmak

1. Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmak için bir işletme lisansına sahip olmam gerekir mi?

Online satış yapmak veya Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmak için bir işletme lisansına ihtiyacınız yoktur. Bunun nedeni, Amazon’da halihazırda listelenmiş olan çoğu ürünün federal lisans düzenlemeleri kapsamına girmiş olmasıdır.

Amazon Amerika’da satış yapmak için işletme lisansı zorunlu tutulmasa da bir işletme lisansına sahip olmak size yasal haklar sağlar ve gelecekte oluşabilecek risklerden de korur. Yani Amerikan vatandaşı olmadan, kendi ülkenizden, işletme kaydına gerek duymaksızın yasal olarak Amazon Amerika’da satıcı hesabı açabilirsiniz

2. Doğru Şirket Yapısını Seçin

Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmayı düşünüyorsanız tüm bu sürecin öncesinde doğru iş yapısını seçmeniz çok önemlidir.

Eğer küçük bir işletmeye sahipseniz onu bir şahıs şirketine dönüştürebilirsiniz. Online bir işletmeniz varsa onu LLC olarak yapılandırabilirsiniz. Amazon Amerika’da hesap açmadan önce uzman bir avukata danışarak şirket yapınız için LLC, C veya S Corp gibi işletme türlerinden hangisinin uygun olacağını birlikte belirleyebilirsiniz. Şirket türünü belirlemek işletmenizin geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesi için çok önemlidir. Ayrıca danışacağınız avukat size EIN(İşveren Kimlik Numarası) almanızda ve Amerika’da banka hesabı açmanızda da yardımcı olabilir.

3. Amerika’da Banka Hesabı Açın

Amazon’da satış yapmak için Amerika’da banka hesabı açmak isteğe bağlıdır. Kendi ülkenizde bir bankada işletme hesabınız varsa onu Amazon Amerika’da da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak döviz kuru ve diğer ücretlerle ilgili oluşabilecek masrafları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmak

Amerika’da bir ticari banka hesabı açtığınızda işlemleriniz dolar üzerinden olur. Yani Amazon hesabınızdan kazandığınızı dolar cinsinden tutabilirsiniz. Bu sayede döviz kurlarıyla uğraşmanıza gerek yoktur.

4. Amazon Amerika’da Satıcı Hesabı Oluşturun

Halihazırda bir Amazon satıcı hesabınız olsa bile, Amazon Amerika pazarında satış yapmak için yeni bir hesap açmanız gerekir. Kuzey Amerika ülkelerinde (Kanada, Meksika ve ABD) satış yapmanız için ayrı bir hesabınız olmalıdır.

Peki, Amerikan vatandaşı olmadan nasıl Amazon Amerika’da satıcı hesabı açabilirsiniz? Bunun için izlemeniz gereken prosedür diğer tüm ülkelerdekiyle aynıdır. Sadece ülke sekmesinden “Amerika Birleşik Devletleri”ni seçmeniz gerekmektedir.

Özet Olarak

Amazon Amerika, satış yapmak isteyen girişimciler için çok büyük bir pazar ve Amazon Amerika’da satıcı hesabı açmak için vatandaş olmanıza gerek yok. Bu nedenle, Amerika’da satış yapmak istiyorsanız bir Amazon hesabı açabilirsiniz.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar