Amerika’da Şirket İsmi Kaydını Nasıl Yaparsınız?

Amerika’da Şirket İsmi Kaydını Nasıl Yaparsınız?

Amerika’da işletmenizi farklı bir tüzel kişilik haline getirmek için adını yasal olarak kaydettirmeniz gerekmektedir. Bunu yaparak, kişisel sorumluluk korumasını, vergi avantajlarını ve yasal avantajları garanti altına almış olursunuz. Ayrıca, girişimcilik yolculuğunuzun daha en başında en çok ihtiyaç duyulan istikrarlı olmayı da sağlamış olursunuz. Amerika’da şirket kurduktan sonra işletme adını kaydetmek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır. Bu yazımızda, ABD'deki şirket kayıt sürecine göz atacağız ve prosedürü kolaylaştırmak için gereken hususları tartışacağız.

Amerika’da Şirket Adınızı Kaydettirin

İşletmenizi ABD sistemine dahil etmek istiyorsanız, şirketiniz için uygun bir isim almanız gerekmektedir. Müşterileriniz ve hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek ve akılda kalıcı çarpıcı bir isim vermeye özen gösterin.  Ayrıca, bu seçimi yaparken ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi USPTO'ya kayıtlı olmayan bir ad seçtiğinizden emin olun.

Seçtiğiniz adın kullanılabilecek nitelikte bir isim olup olmadığını teyit etmek için USPTO web sitesinde oturum açarak gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.  Alternatif olarak, yerel kayıtları da inceleyebilirsiniz.

Uzun Vadeli İş Hedeflerinizi Karşılayan Bir İşletme Adı Seçtiğinizden Emin Olun

Bir işletme adı seçtikten ve USPTO web sitesinde kullanılabilirliğini onayladıktan sonra, uzun vadeli iş hedeflerinizi yerine getirdiğinden emin olmak için biraz daha detaylı inceleme yapın ve en doğru ismi tercih ettiğinizden emin olun. Çünkü kayıt yapıldıktan sonra işletmenizin adını değiştirmek ilk başvuru sürecine göre biraz daha zordur. Bu nedenle, ABD işletme adını kaydetmek için, seçtiğiniz adın uzun soluklu olacağından, iş hedeflerinizle uyumlu olduğundan ve hedef müşteri kitleniz açısından çarpıcı ve akılda kalıcı bir isim olduğundan emin olun.

İşletmenizin Türünü Seçin

ABD'de şirketleşmenin ve tescilinin en önemli yönlerinden biri ticari kuruluşun türünün belirlenmesidir. İşletmenizi LLC veya Corporation olarak tescil ettirebilirsiniz. LLC tipi şirket, nispeten daha ucuz ve açılması daha kolaydır. Ayrıca, bir LLC, işletme tarafından tahakkuk eden borçlara karşı kişisel sorumluluğunuzu da ortadan kaldırmaktadır. Bu, bir şeylerin ters gitmesi durumunda kişisel varlıklarınızın güvence altında olacağı anlamına gelmektedir.

Öte yandan, C Corp veya S Corp şeklinde yapılandırılabilen Corporation tipi şirket türünü de tercih edebilirsiniz. Bir S corporation şirketinde, ticari kuruluş vergiye tabi değildir. Ancak bunun yerine, mal sahibinin geliri vergiye tabidir ve böylece kar daha sonra vergi ödeyen hissedarlara geçmektedir. Başka bir deyişle, bir S şirketindeki kar ve zarar, şirketin hissedarlarının elinde vergiye tabi hale gelmektedir. C corporation yapısında, vergiler hissedarların kimliğinden tamamen uzak tutulmaktadır. Böylece, sadece net kar, şirketin hissedarlarının elinde vergiye tabi temettüler olarak devam etmektedir.

Amerika şirket ismi kaydı

İşletmeniz İçin En Avantajlı Olduğunu Düşündüğünüz Eyaleti Seçin ve Kaydınızı Yapın

ABD’de şirket kurma sürecindeki en önemli hususlardan birisi de doğru eyalet seçimini yapmaktır. Çünkü ABD’de her eyalette farklı finansal haklar ya da avantajlar bulunmaktadır. Bu seçimlerde dikkate alınması gereken faktörler arasında; genel giderler, hayat pahalılığı, kalifiye elemanlara ulaşım, ağ pazarlama imkanları, iş ve yatırımcı dostu bir çevreye sahip olma, vergi oranları ve mevzuatı ile yatırımcılara sundukları cazip olanaklar gibi hususlar gösterilebilir.

ABD'deki şirket kayıt süreci, işletmenizi faaliyet gösterdiğiniz eyalette kaydetmeyi zorunlu hale getirmez. Böylece, herhangi bir eyaleti seçebilirsiniz. Unutmayın, vergi oranları büyük ölçüde eyaletten eyalete değişmektedir. Kimi eyaletler sadece federal vergiyi tahsil etmekte ve eyalet gelir vergisi ya da kimi durumlarda KDV gibi vergileri talep etmezken kimi eyaletler ise bunların tamamını talep edebilmektedir. Bu bakımdan bu konudaki seçiminiz, işletmenizin uzun vadeli karlılığı ve büyüme politikası açısından son derece önemlidir ve titiz bir şekilde incelenip karar verilmelidir. Çok sayıda eyalet ve bunun doğal sonucu olarak onlarca farklı düzenleme olduğu gerçeği dikkate alındığında özellikle eyalet seçimi sürecinde profesyonel destek almanızda büyük yarar var.

İşletmeniz için İşveren Kimlik Numarası (EIN) Alın

Eğer ABD’de faaliyet gösteren bir işletme olacaksınız işveren kimlik numarasını (EIN) almanız gerekmektedir. Federal vergi numarası olarak da bilinen EIN, işletmenizi federal düzeyde kaydetmenize yardımcı olur. Birçok yönden, işletmeniz için adeta Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) işlevi gördüğünü söyleyebiliriz. Bu bakımdan adeta işletmenizin kimliği hüviyetindedir.

ABD’de İşletmenizi Kaydetme

ABD'de şirket kuruluşu ve tescili için işlem süresi eyaletten eyalete değişmektedir. EIN alma süreci, özellikle en az 30 gün beklemesi gereken yabancı ülkeler için birkaç gün sürebilmektedir. EIN için başvuruda bulunması gereken kişiler ve işletme sahipleri ABD vatandaşı değilse, IRS birimine özel bir kuruluş başvurusu göndermelidir. Bu ek formalitelerin kayıt sürecini geciktirebileceğini unutmayın.

ABD’de kurduğunuz işletmenizin adını kaydetme süreci bugünlerde oldukça basit hale getirilmiştir. ABD dışında ikamet eden yabancı uyruklu insanlar bile şirketlerini kolayca kurabilir, isim kaydı ve tescili yapabilmektedir.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

Amerika’da işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. Amerika’da bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. Amerika’da işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek, sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar