Amerika’da Etkili Bir Şirket Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Amerika’da Etkili Bir Şirket Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Amerika’da şirket yapısı oluşturmaya karar verildiğinde, ilk yapılması gereken hususlardan birisi şüphesiz hangi şirket yapısının amaçlanan işe daha uygun olduğuna karar vermektir. Oldukça farklı şirket formları arasından en uygun şirket modelini seçmek gerek vergi avantajları gerekse etkili ve karlı bir işletme sahibi olma açısında vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Uygun Şirket Yapısı Oluşturma 

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi doğru şirket formunu belirlemek, vergi avantajları açısından öneme sahip olduğu gibi şirketin ve iş modelinin zamanla büyümesi ve genişlemesi, farklı eyaletlerde hatta ülkelerde ağını genişletmesi açısından uygun olup olmaması yönüyle de önemlidir. İster halihazırda büyük bir işletmeye isterse bir start-up'a sahip olun, Amerika’da kuracağınız şirket yapısı için en doğru ve ideal yasal çerçeveyi seçmek çok önemlidir. 

Seçeceğiniz iş modeli ya da şirket formu, işletme üzerindeki kontrolünüzden, işletmeyle ilgili günlük operasyonlarınızın yürütülmesine, şirket sahibi ya da ortaklarının kişisel yükümlülüklerinden yatırımcı çekme ya da vergi ödeme miktarına kadar pek çok hususu yakından ilgilendirmekte bu yönüyle daha baştan belirleyeceğiniz şirket formuyla şirketinizin başarılı olup olmayacağını da belirleyen önemli bir faktörü kararlaştırmış olmaktasınız. Sonuç olarak, tüm bunların detaylıca tasarlandığı ve en doğru yasal çerçeveye oturtulduğu bir Amerika şirket yapısı seçmek size çok sayıda avantaj sağlayacaktır.

Amerika’da kurulacak şirket modelleri arasında yaygın olarak bilinenler anonim şirketi (c-corporation), tek kişilik şahıs şirketi (sole proprietorship), ortaklık (partnership) ya da limited şirket (limited liability company-LLC) türleridir. Bunlar arasında tek kişilik şahıs şirketleri ile limited şirketler diğer şirket türlerine göre daha popüler şirket türleridir. 

Tek Kişilik Şahıs Şirketi 

Amerika’da şirket kurma mevzubahis olduğunda, akla gelen ilk şirket türlerinden birisi şüphesiz tek kişilik şahıs şirketidir.  Bu şirket modelinde, işletmenin sahibi sadece bir gerçek kişidir ve şirket sadece bu kişi tarafından yönetilmektedir. Bu nedenle, şirketin sahibi olan bu kişi işletmenin kar, zarar ve sorumluluk içeren tüm eylemlerini üstlenmiş olmaktadır. 

Tek Kişilik Şahıs Şirketinin Özellikleri:    

 • Feshedilmesi oldukça basittir.
 • Şirket kurulum maliyetleri oldukça düşüktür.
 • Karmaşık bir vergilendirme boyutu bulunmamaktadır.
 • Muhasebe işlemleri hariç takip edilecek çok fazla formalitesi yoktur.
 • Şirketin kurumsal sorumluluğu, şirket sahibi tarafından kişisel sorumluluk olarak kabul edilmektedir.

Limited Şirket (LLC): Amerika’da İş Yapısı Oluşturmanın Etkili Yolu

Tek kişilik şirket kurmanın dışında LLC tipi bir şirket kurmak da Amerika’da şirket kurma konusunda tercih edilebilecek ideal yollardan birisidir.  Bu şirket türü kabaca ortaklık ve şirket yapısının melez bir versiyonu olarak ifade edilebilir ve oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle pek çok iş insanı tarafından tercih edilmektedir. LLC yapısı ister basit ister karmaşık olsun, bilinmesi gereken temel konulardan birisi tamamen kurucu üye ve/veya üyelerinin arzusuna bağlı olarak yönetilebilme avantajı sunmaktadırlar. 

LLC Şirketlerinin Özellikleri: 

 • LLC pazar güvenilirliği ve prestiji açısından daha etkili bir şirket türüdür.
 • Bağımsız bir ticari tüzel kişiliğe sahiptir.
 • LLC, öz kaynak finansmanında başarı elde etmek için yatırımcı çekme potansiyeline sahiptir.
 • Ticari borçlara, davalara ve diğer yükümlülüklere karşı sorumluluk koruması sağlamaktadır.
 • Vergi avantajlarından yararlanma imkânı vermektedir. 
 • Serbest meslek sahibi olma ve kendi kendinizi istihdam etme gibi olanak ve esnekliğe sahiptir. 

Amerika’da kurulan LLC şirket tipleri oldukça esnek yapıya sahiptir ve birçok iş insanı bu avantajları nedeniyle bu şirket formunu tercih etmektedir. Amerika’da işletme kaydı ile birlikte şirket kuruluşu, zaman zaman karmaşık süreçleri gerektirebilmektedir. Bu nedenle kuruluş aşamasında yanlış şirket modelini seçmemek ve iş modeliniz için en uygun ve avantajlı şirketi kurabilmek için uzman desteği almanızda fayda var. 

ABD Ulusal Küçük İşletmeler Birliği raporundan alınan aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, ABD’de kurulmuş olan küçük işletmelerin %35'i LLC ve yaklaşık %12'si tek kişilik şahıs şirketi formundadır.  Şirketlerin geri kalanları ise ortaklık ya da S veya C corporation şeklindeki anonim şirket türleridir.  

Şirket türü

%

Tek kişilik şirket

12%

LLC

35%

Anonim şirket

19%

S Anonim şirket

33%

Ortaklık

2%

 

 

 

 

 

 

 

Amerika’da Şirket Kurma ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. Tek kişilik bir şirketin diğer şirket yapılarından farkı nedir?

Tek kişilik şirketler, operasyonel ve diğer maliyetler göz önüne alındığında nispeten daha ucuz şirket modelidir. Ayrıca, yasal olarak tanınması en kolay şirket modellerinden birisidir. 

2. Şirket sahibi olarak tek kişilik şahıs şirketinden sorumlu musunuz?

Evet, tek kişilik şirketin sahibi olarak sorumlu sizsiniz. LLC ve diğer şirket tipleri sınırlı sorumluluk avantajından yararlanmakta, ancak tek kişilik şahıs şirketleri genellikle bu sorumluluk tipi için uygun değildir. Dolayısıyla şirket borçları ödenmediği takdirde şahsi varlıklarınızla sorumlu olabilirsiniz. 

3. Tek kişilik şirket sahipleri de tıpkı LLC veya anonim şirketler gibi kaydedilmeyi gerektirmekte midir

Tek kişilik şirket sahibi olduğunuzda, LLC şirketlerin sahip olduğu kayıt prosedürlerini gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Bu tarz bir şirkete sahip olduğunuzda genellikle şirketinizi yerel olarak kaydetmeniz ve minimum vergileri ödemeniz yeterli olabilmektedir.

Amerika’da etkili bir şirket yapısı oluşturabilmek için takip etmeniz gereken birtakım prosedürler ve kayıt aşamaları bulunmaktadır. Tüm bu süreçleri stressiz yürütmek ve özellikle daha sonra vergi ve diğer yükümlülükler konusunda bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız deneyimli avukatlar ya da uzman desteği almanızda fayda var. 

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

Amerika’da işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız.  

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. Amerika’da bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. Amerika’da işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin. 

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek ve sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır. 

 • Paşlaş:

Son Yazılar