Neden Amerika’da Noter Hizmeti Almalısınız?

Neden Amerika’da Noter Hizmeti Almalısınız?

Amerika’da bir işletme sahibiyseniz yapmanız gereken birçok yasal işlem olacaktır. Bu işlemler de genellikle imzaların olduğu, iki taraflı sözleşmelerden oluşur. İşte bu sözleşmeler sürecinde, özellikle de imzalar atılırken, resmi bir tanık bulunması büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda sözleşme ve imza sürecinin sağlıklı ve hukuka uygun bir şekilde ilerlemesi için Amerika’da noter hizmeti almak elzemdir. Esasında noter, tasdik yoluyla, imzalayanın hangi belgeyi imzaladığının farkında olduğunu ve bunu isteyerek yaptığını belirlemeye de yardımcı olabilir. Böylelikle kimlik hırsızlığı, sahtekarlık gibi eylemler önlenebilir.

Bu yazımızda, Amerika’da noter hizmetini neden almanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

amerika'da noter hizmeti

Amerika’da Noter Hizmeti: Noter Onayı ve Kapsamı Nedir?

Noter onayı, tipik olarak 3 bölümden oluşur:

  • Öncelikle noter, bir sözleşmedeki tarafların kimliklerini, belgenin konusuna ve imza ehliyetine sahip olup olmadıklarını inceler ve bunu tasdikler.
  • Taraflar, belgenin orijinal olduğunu doğrulamak için belgeyi imzalar.
  • Noter, belgenin imza aşamasını kayıt altına almak amacıyla bu işlemi yevmiye defterine kaydeder.

Amerika’da Noter Hizmeti Almanız İçin Başlıca Nedenler Nelerdir?

1. Sahtecilik, Dolandırıcılık Gibi Tehlikelerin Önüne Geçin

PwC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kuruluşların %46'sı son iki yılda yolsuzluk, dolandırıcılık ve diğer ekonomik suçlara maruz kaldı. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Amerika’da noter hizmeti alarak kendinizi dolandırıcılık faaliyetlerinden koruyabilirsiniz. Noter huzurunda belgeler, özgür iradeli ve kimliği doğrulanmış kişiler tarafından imzalanacaktır. Bu durum da belgenin ve tarafların güvenliğini tesis edecektir.

2. İşletmenizi Aleyhinize Olabilecek Yasal Sonuçlardan Koruyun

Noter, bir belge üzerindeki imzaların geçerli ve gerçek olmasını sağlamada önemli bir oynar. Bu durum, aleyhinize olabilecek yasal sonuçlardan korunmaya yardımcı olur. Ancak şunu bilmeniz gerekir: bir noter, belgedeki içeriğin yasal bir içeriğe sahip olduğu doğrulayamaz. Amerika’da noter hizmeti kapsamına bu işlem dahil değildir. Ayrıca noter, yasal belgelerin hazırlanması noktasında da yetkili değildir. Sadece belgelerin imzalanması sırasında mevcut kalırlar. Bu, belgeyi imzalayan kişinin orada adı geçen kişiyle aynı olmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu nedenle, yasal işlemlerde size yardımcı olması için o sırada bir avukata ihtiyacınız olabilir.

new york noter

3. Amerika’da Noter Hizmetini Kapsamlı Bir Şekilde Alın

Amerika’da noter hizmeti almaya başladığınızda, belgelerinizi basit ve hızlı bir şekilde notere tasdik etmenize yardımcı olabilecek geniş bir hizmet yelpazesine sahip olursunuz. Bu hizmetler şu işlemleri içermektedir:

- Noter tasdikli evrakların hazırlanması

- Belge noter tasdiki

- Belgelerin gönderilmesi

- Uzman danışmanlığı

4. Zamandan Tasarruf Edin

Noter tasdiki önemli bir hizmet olduğundan, bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde milyonlarca noter mevcuttur. Bunca seçeneğin arasında güvenilir bir tanesini seçmek oldukça zor olacaktır. Ayrıca, noterin konumu da önemlidir. Çünkü her iki tarafın da noter ofisini ziyaret etmesi ve imza sürecini tamamlaması gerekmektedir. Amerika’da noter hizmetini profesyonel bir şekilde almanız tüm bu sancılı süreci sizin için kolay bir hale getirecektir. Noter hizmeti; size uygun, güvenilir bir noter bulmanıza yardımcı olur.

amerika'da türk noter

5. Amerika’da Noter Hizmeti Alarak Belgelerinizin Güvenilirliğini Tasdikleyin

Bazı belgeler, noter tasdikli olmadıkça yasal olarak bağlayıcı sayılmaz. Noter tasdiki, belgenin veya içeriğinin yasal olduğunu doğrulamasa da, noter imzasının ve kaşesinin bulunması, belgenin gerçekliğini ve değerini artırmaya yardımcı olur.

6. Farklı Türden Belgeleri Noterde Tasdik Ettirin

Dolandırıcılık, sahtecilik gibi durumlardan kaçınmak ve de imzalayanların kimliğini doğrulamak için noter tasdikli alabileceğiniz çeşitli belge türleri vardır. Bunlar; vasiyetname, vekaletname, yeminli beyan vb. yasal belgeler; evlilik öncesi anlaşmalar; ipotek kredileri; gayrimenkul sözleşmeleri gibi belgelerdir. Bu belgeler de sözleşmenin doğrulamasında yardımcı olduğu için noter tasdik ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sonuç Olarak

Amerika’da noter hizmeti almanın size ve işletmenizin geleceğine yönelik çeşitli faydaları vardır. Profesyonel olarak Amerika’da noter hizmeti alabilmek için güvenilir, birinci sınıf noter tasdik ve apostil hizmetleri sağlama deneyimine sahip güvenilir bir şirket seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar