Amerika’da Şahıs Şirketi için İşveren Kimlik Numarası (EIN) Almak: Zorunlu Değil Ancak…

Amerika’da Şahıs Şirketi için İşveren Kimlik Numarası (EIN) Almak: Zorunlu Değil Ancak…

Amerika’da şahıs şirketi kurdunuz veya kurmak istiyorsunuz. Girdiğiniz bu yeni yolda ilk etapta sık sık kulağınıza çalınacak kavramlardan biri de İşveren Kimlik Numarasıdır. İngilizce kısaltması EIN olan İşveren Kimlik Numarası vergi bildiriminde kullanılmak üzere kurum ve kuruluşlara, münhasıran tahsis edilen dokuz haneli bir numaradır. Vergi Kimlik Numarası olarak da bilinen EIN, ABD Gelir İdaresi (IRS) tarafından verilmektedir. Şirketler veya ortaklık formunda kurulmuş firmalar kanun gereği EIN almak zorundadır. Ancak söz konusu olan bir şahıs şirketi olduğunda bu zorunluluk yoktur. Şahıs şirketleri Sosyal Güvenlik Numaralarıyla C Çizelgesi Vergi Formu doldurarak gelir ve giderlerini beyan edebilirler. Ancak Amerika’da Sosyal Güvenlik Numarası çok özel ve hassas bir bilgi olduğundan kimlik dolandırıcılığına karşı birçok şahıs şirketi EIN numarası almayı tercih etmektedir.

Bir şahıs şirketi olarak EIN almak birçok farklı senaryoda sizin için daha faydalı bir seçenek olabilir. Bir şahıs şirketi sahibi olarak EIN numarası aldığınızda emeklilikle ilgili müracaatları yapabilir ya da iş yapınızı değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda şahıs şirketlerinde vergi kimlik numarası almak için atılacak adımlarla ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Ancak önce EIN yani işveren kimlik numarası almak neden önemlidir, bunu biraz inceleyelim.

Amerika’da Şahıs Şirketi Olarak Eğer Zorunlu Değilse Neden EIN Alayım?

Evet, şahıs şirketleri EIN almak yerine Sosyal Güvenlik Numaralarını kullanabilirler. Ancak EIN numarasına başvurmak için iki güzel sebep var.

Kimlik Dolandırıcılığına Karşı Bir Önlem Olarak EIN

Kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılığı bugün çok yaygın ve tehlikeli hale gelmiştir. Kimlik hırsızları birbirinden değişik yollarla vergi mükelleflerinin Sosyal Güvenlik Numaralarını çalıp sahte vergi beyannameleri düzenleyerek vergi iadeleri almaktadır. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Numaranızın mahremiyetini korumak adına EIN numarası almak daha güvenli bir yol olabilir.

Ayrıca EIN numaranız yoksa Amerika’da bir şahıs şirketi sahibi olarak birçok durumda müşterilerinizle Sosyal Güvenlik Numaralarınızı paylaşmanız gerekmektedir. Aksi takdirde müşteriye yapacağı ödemenin belli bir yüzdesine bloke koyma hakkı doğuyor. O yüzden bir şahıs şirketi olarak EIN almak müşterilerinizle veya herhangi bir başkasıyla alenen SSN numaranızı paylaşmak durumunda kalmadan işinizi yürütmenizi sağlayacaktır.

EIN Alarak Bağımsız Yüklenici Statünüzü Oluşturun

Ödemelerinizde ve vergi iadelerinizde EIN kullanmanız, bağımsız yüklenici statünüzü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ve tabi bu statü, sizi potansiyel müşterilerinize karşı daha cazip hale getirecektir.

Bunlar dışında Şahıs Şirketi olarak EIN numarası almanızın birkaç faydası daha olabilir:

 • Şahıs şirketi olan şirket yapınızı Corporation türü bir ortaklık formuna döndürebilirsiniz
 • Yeni partnerler alarak ortaklıklar oluşturabilirsiniz
 • LLC formundaki şirketinizi Corporation veya S tipi Corporation şeklinde vergilendirilecek şekilde değiştirebilirsiniz.
 • İşletme yapınızı çok ortaklı bir sınırlı sorumluluk şirketine (LLC) çevirebilirsiniz.
 • Şahıs şirketi olarak çalıştırdığınız şirketi satın alma veya miras yoluyla edinmeniz mümkün olur.

şahıs şirketi için vergi no, şahıs şirketi için ein almak

Bir Şahıs Şirketi için EIN Numarası Alma Adımları

İşinize ait gerekli bilgileri toparlayın

Bu ilk adım devlete işinizle ilgili sunacağınız detayları içerir. Bu bilgileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Şahıs şirketinizin adı
 • Varsa iş unvanınız
 • İşinizin vasfı ve temel iş alanınız
 • İletişim bilgileri
 • İsminiz, Sosyal Güvenlik Numaranız veya bireysel Vergi Kimlik Numaranız (ITIN)
 • Çalışan sayısı ve evsafı
 • Her yıl en az 1000 $ İstihdam vergisi ödeme niyetiniz olup olmadığı
 • İşveren Kimlik Numarası (EIN) için başvuru nedenleriniz
 • Şahıs şirketinizin gelir vergisi yılına ait son tarih

İnternet üzerinden Şahıs Şirketiniz için EIN başvurusu

Şahıs şirketiniz için İşveren kimlik numarası almanızın en iyi ve hızlı yolu budur. Bir önceki bölümde bahsettiğimiz tüm detayları bu online başvuru ile paylaşmalısınız. Zorunlu bilgilerle birlikte ayrıca dijital imzalarınızı da kolayca paylaşabilirsiniz.

Faks veya posta ile Şahıs şirketiniz için EIN başvurusu

Eğer online başvuru yapmak istemezseniz, şahıs şirketi vergi numarası için faks veya posta yoluyla da başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda başvurunuzu yazılı olarak hazırlamanız gerekecektir. Başvuruda belirtmeniz gereken detaylar online başvuru şekliyle aynıdır.

Müracaat formunu doldurduğunuzda formun üzerinde yazan adrese veya faks numarasına posta yoluyla veya faks yoluyla gönderebilirsiniz. Başvurunuzu yaparken, başvuru sonucunuzun gelmesini istediğiniz adres veya faks numarasını da eklediğinizden emin olun. Alternatif olarak, telefonla başvuru yapılabilir. Ancak bu seçenek sadece yabancı ülkelerde konumlanmış şahıs şirketleri için söz konusudur.

Tüm bilgileri gönderdiğinizde artık yapacağınız şey devletin başvurunuzu sonuçlandırarak şahıs şirketinizin EIN numarasını göndermesini beklemektir. Bu numarayı aldığınızda artık şirketinizin vergi işlerinde, banka hesabı açarken veya yürütürken kullanabilirsiniz.

Amerika’da Şahıs Şirketi için EIN numarası almak ile ilgili her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz.

 • Paşlaş:

Son Yazılar