Amerika’da Şahıs Şirketi Kurmak

Amerika’da Şahıs Şirketi Kurmak

Amerika’da şahıs şirketi kurmak Amerika’da iş yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yoldur. Şahıs şirketleri, mal sahibinin şirketin ticari faaliyetler ve geliri üzerinde tam kontrol sahibi olduğu özel bir işletmedir. Aynı zamanda tek malik de tüm ticari borçlardan ve davalardan şahsen sorumludur.

Amerika’da Şahıs Şirketi Kurmak: Neden Şahıs Şirketi?

ABD'deki ticari girişimlerin %70'inden fazlası şahıs şirketidir. Bunun ana nedeni, bu iş modelinin sunduğu kontrol ve sahiplik miktarıdır. Bununla birlikte, ABD'de bir şahıs firması kurmak oldukça basit bir süreçtir. Bundan dolayı Amerika’da şahıs şirketi kurmak tercih edilen bir yöntemdir.

abd-sahis-sirketi-kurmak

Bu blogumuzda, Amerika’da şahıs şirketi kurma sürecinde yer alan çeşitli adımlara bakacağız.

Amerika’da Şahıs Şirketi Kurma Adımları

Amerika’da şahıs şirketi kurarken aşağıdaki adımları dikkatlice atmanız menfaatinize olacaktır.

1. Şahıs İşletmesinin Amaçlarınıza Uygun Olduğundan Emin Olun

Doğru iş yapısını seçmek, bir işletmenin başarısı için vazgeçilmezdir. Bu nedenle, tek şahıs firması kurmaya karar vermeden önce, diğer iş yapılarını da göz önünde bulundurmalısınız. Ne de olsa bu iş yapısı, günlük operasyonlarınızdan vergi ve yükümlülüğe kadar her şeyi yönetir.

Ortaklıkların, şirketlerin ve limited şirketlerin (LLC'ler) artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Şahıs işletmesine karar verdikten sonra, uzmanlarla iletişime geçmenin zamanı geldi. Bir işletmeyi yönetmenin yasal gerekliliklerini anlamak için size en yakın küçük işletme geliştirme merkezini ziyaret etmelisiniz.

2. İşletme Adınızı Kaydedin

Şahıs işletmesine göre, kişisel adınız genellikle işletmenin yasal adıdır. Ancak, farklı bir ad altında faaliyet göstermek istiyorsanız, hayali bir ad veya DBA adı olarak 'iş yapıyor' adı kaydetmeniz gerekecektir.

Belirli bir adı seçerseniz, adın alınmış ve ticari markalı olup olmadığını Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) danışmalısınız. Değilse, başkası tarafından alınmaması için adınızı USPTO'ya bildirmelisiniz.

3. Bir Alan Adı Seçin

Günümüzde şahıs şirketi bile olsa web sitesine sahip olmak hayati bir öneme sahiptir. Kendi web sitenize sahip olmayı planlıyorsanız, bir alan adı satın almalısınız. Sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlamak için alan adınız işletmenizin adıyla eşleşmelidir. Ayrıca sitenizin tasarımı ve yönetimi, sosyal medya hesaplarınızın yönetimi gibi konularda profesyonel yardım almanız faydanıza olacaktır.

amerikada-sahis-sirketi-kurmak

Hemen bir web sitesi kurmaya istekli değilseniz, alan adınızı satın almanız veya en azından kimsenin almaması için rezerve etmeniz gerekir.

4. İşletme Ruhsatı ve Diğer İzinler Alın

ABD'de bir işletme kurmanın bir sonraki adımı, yasal faaliyet yürütebilmek için bir işletme lisansı almaktır. Bu önemli bir adımdır, çünkü lisanssız çalışmak gelecekte size yüksek para cezalarına mal olabilir.

Ek olarak, başka lisans ve izinlere ihtiyacınız olup olmadığını Küçük İşletme Geliştirme Merkezi'ne danışmanız gerekir. Örneğin, hayvan nakli için ulusal bir lisansa, yemek servisi için bir sağlık departmanı iznine veya mali danışman olarak çalışmak için bir sertifika sınavına ihtiyacınız olabilir. Amerika’da şahıs şirketi kurmak için tüm evrakları tamamladığınızdan ve şahıs şirketiniz için ihtiyacınız olan lisansları aldığınızdan emin olun.

5. Çalışan Kimlik Numarası (EIN) Alın

Amerika’da şahı şirketi kurarken şahıs şirketi ile EIN arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Daha önceki blogumuzda EIN alınması ile ilgili bilgi vermiştik. Münhasıran faaliyet gösteriyorsanız, bir EIN olmadan yapabilir ve sosyal güvenlik numaranız (SSN) altında vergi beyan edebilirsiniz.

Ancak tek bir çalışanı bile işe alır almaz bir EIN'ye ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki, bir EIN almak, fazla yardım almadan yapılabilecek basit bir çevrimiçi prosedürdür.

6. Bir Ticari Banka Hesabı Açın

ABD'de şirket kaydı sırasında bir ticari banka hesabı açmanız tavsiye edilir. Ticari banka hesabının avantajlarından yararlanarak faaliyet yürütmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ticari banka hesabı belirli bir düzeyde koruma sağlarken kişisel ve iş harcamalarınızı ayrı tutmanın önemli bir yoludur.

amerikada-sahis-sirketi

Hemen hemen her bankada bir işletme tasarruf veya çek hesabı açabilirsiniz. Hesabı açarken vergi kimlik numaranızı, işletme lisanslarınızın bir kopyasını ve DBA sertifikanızı yanınızda bulundurun. Ayrıca, işinize başlamadan önce iyi bir kredi geçmişine sahip olmak akıllıca olacaktır. Bununla, işiniz için kişisel bir kredi güvence altına almak kolaydır.

7. Sigorta Yükleyin

Şahıs şirketi kurmanın en büyük risklerinden biri, beraberinde getirdiği sorumluluk miktarıdır. Bu nedenle, kendinizi korumak için yeterli sigortaya sahip olmak önemlidir.

Araba sigortası, sağlık sigortası, mülk sigortası ve maluliyet sigortası almanız önerilir. Bu, çok para harcamayı gerektirse de, uzun vadede kişisel varlıklarınızın korunmasını sağlayacaktır.

Bazen ABD'de şirket kaydı biraz bunaltıcı gelebilir. Süreci kolaylaştırmak için iş uzmanlarından ve profesyonel şirket kuruluş hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar