ABD Vatandaşı Olmadan Amerika’da Şirket Kurmak

ABD Vatandaşı Olmadan Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika yeni girişimciler ve işlerini büyütmek isteyenler için bir rüyalar ülkesi gibi. Fakat Amerika’da böyle bir girişimde bulunmak için göz önünde bulundurulması gereken sayısız faktör var. Amerika’da şirket kurmak; pazar okuması, hukuksal yükümlülükler, teknolojik gelişmelerin yakından takibi, elverişli bir ekonomik ortam gibi birçok konuyu içerir.

Fakat eğer yabancıysanız, tüm bu konuların öncesinde sorulması gereken bir soru vardır: Amerikan vatandaşı olmadan da şirket kurabilir miyim?

Cevap: Evet kurabilirsiniz.

Vatandaş olmayan veya Amerika’da ikamet etmeyen bireyler de Amerika’da şirket kurabilir. Bir LLC veya şirket kurmayı planlıyorsanız, vatandaşlık ve ikamet etmek bir yana, Green Card sahibi olmanız bile gerekli değildir.

amerika'da şirket kurmak

Gelin şimdi ABD vatandaşı olmadan, orada ikamet etmeden Amerika’da şirket kurmak için bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Vatandaş Değilsem Amerika’da Bir Şirkete Ortak veya Sahip Olabilir Miyim?

Vatandaş olmayan bir kişinin Amerika’da şirket kurması için herhangi bir kısıtlama yokur. ABD vatandaşı olmayanlar için süreç, dikkat edilmesi gerken birkaç husus ve adım dışında Amerikan vatandaşları için olana benzer olarak işler.

Sizi zorlayacak bir şey vardır ki o da işlemlerin tamamlanma süresidir. Eğer daha önce Amerika ile bir işiniz olduysa orada işlerin ne kadar yavaş ve hantal ilerlediğini bilirsiniz. Gerekli belgeler, çalışma izni alma süreci, vergilendirmeler gibi birçok işlem bu süreyi uzatan ana etkenlerdir. Burada süreç boyunca size rehberlik edecek bir avukattan danışmanlık almak faydalı olacaktır.

Amerika’da Şirket Kurmak için Vize Şart Mıdır?

Makalemizde daha önce de belirttiğimiz gibi, Amerika’da bir şirket kurmak için vatandaşlığa da orada fiziksel olarak mevcut olmanıza da gerek yoktur. Ancak kurduğunuz iş için ABD’de çalışmak veya oradan yönetmek istiyorsanız vize almanız gerekecektir.

Bir şirketin hissedarı, ortağı veya yöneticisi olmanıız için vizeye gerek yoktur. Fakat aşağıda saydığımız vizeler gibi geçerli bir vizeniz olmadıkça ABD’de bulunmanıza izin verilmez. Amerika’da çalışmak için başvurabileceğiniz vize türleri şunlardır:

ve Green Card.

Amerika’da Şirket Kurmak için İzlemeniz Gereken Adımlar

amerika'da nasıl şirket kurulur

Amerika’da bir iş kurmanın birkaç aşaması bulunmaktadır. Gelin bunları birlikte ele alalım.

1) BelirlemeAşaması

Amerika’da şirket kurmak için karar aşamasında atılacak önemli adımlar şöyle sıralanabilir:

  • Şirketi hangi eyalette kurmanın daha avantajlı olacağının belirlenmesi
  • Logolar, ticari markalar, sırlar ve patentler dahil olmak üzere fikri mülkiyetin korunması
  • Vizeye ihtiyacınız var mı veya göçmenlik gereksinimlerini karşılıyor musunuz?
  • Ofis altyapısı ihtiyacınızı belirleyin ve federal, eyalet veya yerel istihdam yasalarına bağlı kalarak bir yetenek havuzu kiralayın
  • ABD'de hangi sermaye piyasalarından yararlanabilirsiniz? - kendi kendini finanse eden, doğrudan yatırım, krediler veya hibeler.
  • Ürün veya hizmetinizi sunmak için özel bir lisansa ihtiyacınızın olup olmadığının belirlenmesi
  • Vergi teşviklerinin ve vergi yükünüzün azaltılmasına yardımcı olabilecek seçeneklerin kontrol edilmesi

2) Planlama Aşaması

Amerika’da şirket kurmadan önce aşağıdakileri belirlemeniz gerekir:

3) Eylem Aşaması

Önceki 2 maddedeki adımları tamamladıktan sonra artık işinizi tam olarak kurmak için izlemeniz gereken diğer adımlar:

yabancılar amerika'da şirket kurabilir mi

Yukarıdaki tüm adımları izlemek göz korkutucu geliyorsa veya hata yapmak istemiyorsanız bir uzmandan tavsiye almanız size katkı sağlayabilir. Amerika’da şirket kurmak doğru bir danışmanlık ve yasal destekle çok kolay bir hale gelebilir.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar