Amerika Şirket Türleri: LLC veya Şahıs Şirketi, Hangisi Daha İyi?

Amerika Şirket Türleri: LLC veya Şahıs Şirketi, Hangisi Daha İyi?

Amerika’da şirket türleri iş hayatınızın seyri açısından büyük öneme sahiptir. İster yeni kurulan bir şirket olun, ister büyüyen bir iş sahibi olun, doğru şirket türünü ve yasal yapıyı seçmek önemlidir. Amerika’da şirket türleri günlük iş operasyonlarınız, iş kontrolünüz, potansiyel riskler, yatırımcıları çekme kabiliyeti, kişisel sorumluluk ve ne kadar vergi ödeyeceğiniz gibi bir dizi faktörü etkilemesi muhtemeldir. Bu nedenle, ABD'de faydalar ve yasal koruma arasında mükemmel bir denge sağlayan bir şirket türü seçin.

Amerika’da şirket türleri hakkında bilmeniz gereken ilk şey; ABD'de başlıca beş işletme yapısı seçeneği olduğudur. Bunlar;

- Şahıs Şirketi,

- Şirket,

- Ortaklık,

- Kooperatifler,

- Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC).

Bununla birlikte, bu blogda, Amerika’da şirket türleri içinde en yaygın yasal yapılar olan şahıs şirketi ve LLC’lerden bahsedeceğiz. Bu, sizin için Amerika’da şirket türlerini öğrenerek doğru iş yapısının hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Amerika’da Şirket Türleri

ABD'de nasıl şirket kuracağınızı merak ediyorsanız, bu kılavuz, Şahıs Şirketi ile LLC'yi karşılaştırmanıza yardımcı olacak ve işletmeniz için doğru yapıyı seçmenize olanak tanıyacaktır.

1. Amerika’da Şirket Türleri: Şahıs Şirketi

Şahıs işletmesi, tek bir kişinin sahip olduğu ve işlettiği bir ticari işletme biçimidir. Bu, "tüzel kişiliği olmayan" bir iştir ve işletme sahibi ile işletme arasında yasal bir ayrım yoktur. Bu, kişisel varlıklarınızın ve yükümlülüklerinizin iş varlıklarınız ve yükümlülüklerinizden ayrı olmadığı anlamına gelir. Ve bu durum, işiniz genişledikçe ve daha fazla sorumluluk üstlenme eğilimindeyken bir sorun haline gelebilir.

Ancak, ABD'de bu tür bir iş yapısı basit ve kolaydır. Kendi kendinizin patronusunuzdur ve şirketinizin tam kontrolü size aittir. İşinizi istediğiniz gibi geliştirebilir ve yön verebilirsiniz. Ancak unutmayın şahıs şirketiyle, tüm kârlardan ve borçlardan siz sorumlu olacaksınız.

Özetle şahıs şirketlerinin artıları ve eksilerini şöyle sıralayabiliriz;

Şahıs Şirketinin Artıları: 

 • Sektöre özel lisanslama dışında, şahıs şirketi kurarken herhangi bir eyalet evrakına ihtiyacınız yoktur. Amerika’da şirket türleri arasında en basit yasal yapıdır ve kurulumu kolaydır.
 • Siz ve işletme tek bir kuruluş olduğunuz için, muhtemelen belirli vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Ek olarak, kar ve zarar kişisel vergi beyannameniz aracılığıyla aktarılır. Bu nedenle, yalnızca kişisel yerel, eyalet, federal ve Federal Sigorta Katkıları Yasası (FICA) vergilerini ödemekle yükümlüsünüz. İşsizlik veya işletme vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.
 • ABD'de bu tür bir iş yapısı düşük maliyetlidir ve kolay çıkış sağlar. Herhangi bir resmi evrak sunmanıza gerek kalmadan işletmeyi istediğiniz zaman feshedebilirsiniz.

Şahıs Şirketinin Eksileri:

 • Sorumluluk koruması yoktur ve bu kişisel varlıklarınızı tehlikeye atabilir.
 • Borç finansmanından yararlanmak için işletme kredisi oluşturmak zordur.
 • Pek çok yatırımcı şahıs şirketlerine yatırım yapma eğiliminde olmadığı için öz sermaye finansmanını çekememektedir.

2. Amerika’da Şirket Türleri: Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC)

LLC (Limited Liability Corporation), ABD'de maliklerin, hissedarların ve ortakların kişisel sorumluluklarını sınırlarken daha fazla esneklik ve vergi avantajlarından yararlanmalarını sağlayan karma bir işletme yapısıdır. ProStrategix Consulting CEO'su Brian Cairns'e göre, "Sınırlı sorumlu şirketler, işletme sahiplerine şirketlerin sahip olduğu sorumluluk korumasını sağlarken, kazançların ve zararların da kişisel vergi beyannamelerinde gelir olarak mal sahiplerine geçmesine izin vermek için kuruldu."

LLC mi şahıs şirketi mi

Amerika’da şirket türleri içinde LLC’nin farklı bir özelliği, bir LLC'nin birden fazla üyeye sahip olabilmesidir, ancak kar ve zararların tüm üyeler arasında eşit olarak bölünmesi gerekmez. Burada tartışılan LLC’nin artılarını ve eksilerini şöyle sıralayabiliriz:

LLC’nin Artıları:

 • LLC'lerin daha yüksek bir piyasa güvenilirliği ve ayrı bir ticari varlığı vardır. Bu nedenle, öz sermaye finansmanı için daha fazla yatırımcı çekmeleri muhtemeldir.
 • Davalara, ticari borçlara ve diğer yükümlülüklere karşı sorumluluk koruması sağlar.
 • Tüm vergi avantajlarından ve serbest meslek sahibi olmanın ek esnekliğinden yararlanacaksınız.

LLC’nin Eksileri:

 • Bir LLC kurmak için eyaletle ilgili tüm evrakların yanı sıra sektöre özgü lisans belgelerine ihtiyacınız vardır. Ek olarak, ayrıca yıllık eyalet başvurusu yapmanız gerekecektir.
 • Kişisel yerel, eyalet, federal ve FICA vergilerine ek olarak, işsizlik vergileri ve eyalet işletme vergilerini de ödemeniz gerekebilir.
 • Vergi iadesini yürütme ve tamamlama maliyeti, bir LLC için şahıs şirketlerinden çok daha yüksektir.

ABD'de şirket türlerini öğrenmek doğru şirket türünü seçmek, kuruluş ve tescil işlemleri karmaşık bir süreç olabilir. Bu nedenle, Amerika’da doğru şirket türünün hangisi olduğunu ve nasıl başlayacağınızı anlamak için uzmanlarla çalışmak faydanıza olacaktır.

Amerika’da Şirket Kurulumunda Destek İçin Hazırız

ABD’de şirket türeleri hakkında bilgi alma, iş kurma veya işinizi geliştirme başta olmak üzere her konuda profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Şahıs şirketi mi LLC mi

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. ABD’de bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. ABD’de işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanlarından oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek ve sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır.

 • Paşlaş:

Son Yazılar