Eyaletlere Göre Vergi Sorunu: Yaşadığınız Eyalet Dışında LLC Kurarken Durum Nedir?

Eyaletlere Göre Vergi Sorunu: Yaşadığınız Eyalet Dışında LLC Kurarken Durum Nedir?

Deleware, Nevada, New Mexico ve Wyoming… ABD’de şirket kurmak düşüncesinde olup ta bu eyaletleri duymayan yoktur herhalde. Gerçekten bu saydıklarımız gibi birtakım eyaletler yeni iş ortaklıklarını ve eyaletlere göre vergi sorunsalı üzerine kafa yoran her potansiyel müteşebbisi cezbedebilecek fırsatlar sunuyorlar. Dolayısıyla ABD dışında bulunup ABD’de şirket kurmak isteyenler kadar ABD’de ikamet etse de bir başka eyalette LLC kurmak isteyen iş liderlerini görmek çok da şaşırtıcı değil. Burada ABD ‘de LLC şirket kurmak isteyenler yahut yaşadığı eyalet dışında LLC kurmak isteyenler için kritik konu eyaletlere göre vergi politikaları ve vergi oranlarının nasıl değişebileceğini bilmeleri gerekliliğidir.

Bu yazımızda yaşadığınız eyalet dışında bir başka eyalette LLC şirketinizi tescil ettirdiğinizde vergi ödemelerinizi nasıl yürüteceğiniz hususunu tartışacağız.

Farklı bir Eyalette LLC Şirket Kurabilir miyim?

Eğer vergi yükünün ağır olduğu bi eyalette yaşıyorsanız ve bir LLC şirket kurma düşüncesindeyseniz, para ve sair diğer kaynaklardan tasarruf edebileceğiniz vergi avantajları olan eyaletleri tercih etmek doğru bir düşünce olabilir. Örneğin, New Jersey’de yaşadığınızı ve bir LLC şirket kurmayı planlıyorsunuz. Ancak işletmenin altına gireceği vergi yükü NJ de Nevada ve Delaware eyaletlerine göre daha yüksek olacaktır. Bu yüzden, vergi avantajlarından faydalanmak için LLC şirketiniz Nevada veya Delaware eyaletlerinde kurmayı düşünebilirsiniz. Bu size vergi anlamında belki binlerce dolar tasarruf ettirecektir. Ancak tam bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktör var. Peki bu karar ile şu an yaşadığınız eyalette vergilendirme anlamında ne tür bir sonuçla karşılaşacaksınız? Yukarıdaki örnekle devam edecek olursak, Nevada ve Delaware gelir vergisi olmayan eyaletlerden ancak NJ öyle değil. O zaman şu soru akla geliyor. Eğer şirketi başka eyalette kurar ve yaşadığınız yerde vergi ödemezseniz birtakım sıkıntılarla ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilir misiniz?

eyaletlere-göre-vergi

Eyaletlere Göre Vergi Sorunu– İşte Bilmeniz Gerekenler

Birleşik Devletlerdeki her eyalet LLC şirketleri eyalet gelir vergisi bazında sınıflandırırken farklı ve kendine özgü bir yaklaşım sergilemektedir. Her şeyden önce kuracağınız LLC şirketinin vergi statüsünü anlamak ve nasıl vergilendirmeye tabi tutulacağını net bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Eyaletlere göre vergi sorunu üzerinde kafa yorarken göz önünde bulundurulacak iki önemli faktör şunlardır:

  • LLC şirketinizin vergi sınıflandırmasındaki durumu eyalet gelir vergisini nasıl etkiliyor?
  • Vergi matrahının bileşenleri neler? Birçok eyalette Federal gelir vergisi hesaba katılmaktadır. Ancak eyaletler kendi alacakları eyalet gelir vergisini düşünerek bu matrahı modifiye etmektedir.

Ancak LLC şirketinizi sizin ya da ortaklarınızın yaşadığı eyalet dışında bir başka eyalette tescil ettirmek ve yürütmek vergi anlamında birtakım sonuçlar doğurabilecektir. Çifte vergilendirme de bunlardan biridir. Örneğin, elde edile gelir bazında satış vergisi veya gelir vergisi ödemekle yükümlü olabileceğiniz bir eyalette LLC şirketinizi kurduğunuzu düşünelim Eğer yeterince şanslıysanız yaşadığınız eyalet gelir vergisini ikinci kez almayacaktır. Ancak kötü senaryoda LLC'yi kurduğunuz eyalette eyalet vergisini yaşadığınız eyalette de gelir vergisini ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bunun pratikteki adı çifte vergilendirme olup aynı zamanda maliyetlerinizin de iki katına çıkması anlamına gelecektir.

Eyaletlere göre vergi sorunu ile ilgili bu hususları aklınızda tutarak yaşadığınız eyalet dışında başka bir eyalette LLC kurmaya karar verirken her iki eyaletteki vergi düzenlemelerinin detaylarına hâkim olmanız gerekir. Devlet vergileri veya yine devletin aldığı imtiyaz vergileri anlamında maliyetlerden tasarruf etmek için vergi bağışıklığı olan Nevada, New Mexico veya Delaware gibi bir eyaleti seçebilirsiniz, ancak yine de yaşadığınız eyalette eyalet gelir vergisi ödemek durumunda kalabilirsiniz.

eyaletlere-gore-vergi-abd

İşin özü, Amerika Birleşik Devletlerindeki bazı eyaletler LLC şirketinizi kurmak ve tescil ettirmek için daha iyi bir seçenek. Elbette piyasa farklılıkları veya fırsatlar seçiminizin temel belirleyici faktörleri olabilir. Ama bu eyaletlere göre vergi sorunu meselesini yoluna koymalısınız. İşte tam bu noktada yaşadığınız eyalet dışında bir LLC şirket kurarken ve eyalet bazında vergilendirme prosedürlerinde size rehberlik edecek bir vergi profesyoneline ihtiyaç duyacaksınız. Görüldüğü gibi ABD de LLC şirket kurmak çok kolay klişesi bir açıdan doğru ancak vergiler harçlar vb. eyaletlere göre değişen uygulamalar ve bunların finansal durumunuza yapabileceği etkileri anlamak iş fikirlerinizi kurumsal bir yapı içerisinde hayata geçirirken gerçekten hayati öneme sahiptir.

Vergi profesyonelleri eyaletlere göre vergi düzenlemeleri ile ilgili en güncel gelişmeleri iş tanımı gereği takip ederler. Sunacakları danışmanlık hizmeti ile doğru patikada yol almanızı kolaylaştırırlar.

Liberty Business Ekibi Eyaletlere Göre Vergi ile İlgili Tüm Sorularınız için Yardıma Hazır!

Yazımızda da belirttiğimiz üzere orijinal iş fikirlerinizi legal ve kurumsal bir yapıya kavuşturmak için LLC şirketler, özellikle start-up aşamasındaki işletmeler için doğru ve kullanışlı enstrümanlardır. Vergilendirmeden, şirket tüzel kişiliğinin koruyucu perdesinin yırtılması dediğimiz sorunlara karşı etkili ve avantajlı bir şirket tipidir. Elbette ki kafanızdaki belki de harika ve gelecek vadeden projeyi hayata geçirirken tüm süreci tek başına yürütmeniz ve her konuda uzman olmanız beklenemez. Liberty Business tecrübeli işletme avukatları, uzman vergi profesyonelleri ve ticari danışmanlarıyla LLC dahil tüm şirket türlerini kurup sürdürülebilir bir gelişim sağlama yolunda en yakın, güvenilir ve ehil partneriniz olacaktır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar