Hangisi Daha İyi? Satın Alma, Franchise veya Yeni Şirket kurma

Hangisi Daha İyi? Satın Alma, Franchise veya Yeni Şirket kurma

Bu bloğumuzda Amerika’da iş kurmak isteyenler için farklı iş modellerinden bahsetmek istedik. ABD’de iş kurma düşünceniz varsa var olan bir şirketi satın alma, franchise veya yeni şirket kurma opsiyonlarından birini değerlendirmeniz gerekecektir.

1- Satın Alma, Franchise veya Yeni Şirket kurma: Avantaj ve Dezavantajları

Satın almak, franchise vermek veya bir iş kurmak, ciddi kararlar vermenizi gerektiren süreçlerdir. Birçok insan kendi işini kurmayı hayal eder. Ancak bazen de mevcut bir işletmeyi satın almak daha çekici olabilir. Benzer şekilde, bir franchise satın almak, bir işi sıfırdan başlatmaktan daha cazip fırsatlar sunabilir.

Yeni bir iş kurmak, mevcut bir işletmeyi satın almak veya franchise arasındaki temel farklar nelerdir? Cevap, ticari varlığınız üzerinde sahip olacağınız kontrol seviyesidir.

satın alma, franchise veya yeni iş kurma

Öncelikle franchise nedir onu öğrenelim.

Franchise Nedir?

Franchise, "franchisee'ye bir franchise verenin özel iş bilgilerine, süreçlerine ve ticari markalarına erişim hakkı veren, böylece franchise alanın franchisee'nin ticari adı altında bir ürün veya hizmet satmasına izin veren" bir lisans anlaşmasıdır. Bu sözleşmenin bir sonucu olarak, lisans alan (franchise alan) lisans verene (franchise veren) bir başlangıç ücreti ve yıllık lisans ücreti öder.

2- Satın Alma, Franchising veya Bir İş Kurma: Aralarındaki Farklar Nelerdir?

2.1. Varolan Bir İşletmeyi Satın Almak: Daha Fazla Kontrol Ancak Sıfır veya Daha Az Rehberlik:

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu web sayfasında"ister ilk yatırımcı olun ister uzun yıllardır yatırım yapıyor olun, zor kazandığınız parayı bir yatırıma adamadan önce her zaman sormanız gereken bazı temel sorular vardır."diyor. Satıcıyı satın alırken, franchise verirken veya bir iş kurma sürecini başlatırken çok iyi araştırmak sizi olası risklerden korur. Her üç süreçte de şu noktalaradikkat etmek gerekmektedir:

 • Satıcı lisanslı mı?
 • Yatırım kayıtlı mı?
 • Yatırımı anlıyor musunuz? Anlamadığınız bir şeye asla yatırım yapmayın.
 • Yardım için nereye başvurabilirsiniz
 • Riskler, potansiyel ödüllerle nasıl karşılaştırılır?

Mevcut bir işletmeyi satın almadan önce ise dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Ruhsatlar ve izinler
 • İmar gereksinimleri
 • Çevresel endişeler
 • İşletmenin değeri

2.2. Bir iş kurmak: Daha Fazla Kontrol Daha Az Rehberlik

Yeni bir iş kurmanın en büyük avantajı iş üzerinde tam kontrole sahip olmaktır. Ancak yeni iş kurmak birçok belirsizliği de beraberinde getirir. Satın almaya, franchise vermeye veya bir iş kurmaya karar verirken kendi şirketinizi kurmak cazip görünebilir, ancak tüm kararları kendiniz vermeniz gerekeceğini unutmayın. Tekerleği yeniden icat etmek biraz pahalı olabilir. Bir önceki blogumuzda da açıkladığımız gibi, her yıl milyonlarca yeni küçük işletme kuruluyor, bazıları çok başarılı olsa da çoğu başarısız oluyor. Başarısızlığın ana nedenleri yetersiz fon, kötü konum ve kötü yönetim olabilir. 2000'den 2019'a kadar, küçük işletmeler 10,5 milyon net yeni iş yaratırken, büyük şirketler 5,6 milyon yarattı. 1994-2018 arasında on yıllık sağkalım oranı% 33.6 ve on beş yıllık sağkalım oranı% 25.7 idi. Bu veriler yeni işletme kurmanın her zaman kolay olmayacağını göstermektedir.

2.3. Franchise: Daha Fazla Rehberlik Ama Daha Az Kontrol

Franchise, yatırımcıların istikrarlı bir tedarik zinciri, başarılı bir eğitim programı ve uzman teknik desteği ile başarılı bir iş modeline yatırım yapmalarını sağlar. Birçok franchise şirketi de çıkış veya devralma planları sunar. Franchise, standartlaştırılmış ürünler, finans ve muhasebe sistemleri sunar. Toplu satın alma gücü ve satış ve pazarlama yardımı, franchisenin diğer avantajlarıdır. Bu bağlamda ABD’deki franchise rakamlarına bir göz atmak faydalı olacaktır. Uluslararası Franchise Derneğinin hazırladığı "Franchise İşletmesi Ekonomik Görünüm raporu"’na göre sektör, 2020'de 232.000 iş ekleyerek toplam çalışanı 8,67 milyona çıkaracağını tahmin edilmiştir.

Öte yandan, bazı franchiselar %15 ila%35 arası oranda herhangi bir aşamada başarısız olmaktadır. Kurumsal düzeydeki hataların franchisee'ler için olumsuz sonuçları olabilmektedir. Bazı franchiselar % 90'dan fazla başarı şansı sağlamaktadır. Bir franchise satın almanın bir başka olumsuz yönü, satışlarınıza bağlı olarak franchise verene genellikle düzenli / aylık telif ücreti (tipik olarak yüzde 2 ila 10 arasında veya aylık bir rakam) ödemek zorunda olmanızdır. İşletmenizin nasıl yürütüldüğü ve kararların nasıl alınacağı konusunda yüksek derecede kontrol uygulamak istiyorsanız, franchise uygun değildir. Çünkü franchise veren, günlük işleri yürütmek için sizden daha fazla yürütme gücü kullanır.

satın alma, franchise veya yeni iş kurma

2.3.1. Satın Alma, Franchise veya Bir İş Kurma: Bir Franchise’in Muhtemel İlişkili Maliyetleri

Bir franchise satın almadan önce, aşağıdaki ilişkili maliyetleri dikkate almalısınız:

 Direkler / İşaretler

 Konum / Tesis, bina (lar)

 Gerekli ekipman

 Promosyon ve reklam ücretleri

 İşletme Sermayesi

 Envanter Açma

2.3.2. Federal ve Eyalet Kanunları: Franchise Tescil Devletleri

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), franchise verenlerin herhangi bir devlet kurumuna kaydolmasını şart koşmasa da, bazı eyaletler franchise satıcılarının belirtilen eyalet kurumuna kaydolmasını zorunlu kılar. ABD'de 15 eyalet, yani California, Hawaii, Illinois, Indiana, Maryland, Michigan, Minnesota, New York, Kuzey Dakota, Oregon, Rhode Island, Güney Dakota, Virginia, Washington ve Wisconsin eyaletleri bir franchise verenin devlet kurumu kaydolma zorunluluğunu yönetmeliklerinde belirtmiştir. FTC, "Franchise Kuralı, tüketicilerin potansiyel yatırımlarının risklerini ve faydalarını tartmak için önemli bilgilere sahip olmasını sağlamak için uygulamaya konuldu" demektedir.

Sonuç olarak iş satın aldığınız, franchise verdiğiniz veya bir iş kurduğunuzda, uzman bir avukattan ve iş danışmanından aşağıdakiler gibi temel belgeleri hazırlamanıza yardımcı olmasını isteyin:

 • Mali tablolar
 • Sözleşmeler ve kira sözleşmeleri
 • Satın alma fiyatı düzenlemesi
 • Satış Sözleşmesi
 • Niyet mektubu
 • Gizlilik anlaşması
 • Vergisi beyannameleri

Kısaca,

Satın almak, franchise vermek veya bir iş kurmak istiyorsanız, seçeneklerinizi ve koşullarınızı birlikte değerlendirmelisiniz. Blogumuzun başında da dediğimiz gibi birçok insan kendi işini kurmayı hayal eder. Kendi işinizi kurmak bütün süreçlere hakim olmayı sağlamanın yanında rehberlik alma imkanın sınırlı olması gibi zorlukları vardır. Kendi şirketinizi kurmak cazip görünebilir, ancak tüm kararları kendiniz vermelisiniz. Tekerleği yeniden icat etmek biraz pahalı olabilir. Diğer yandan mevcut bir işletmeyi satın almak işlerinizin daha hızlı gelişmesine katkı sağlayabilir. Benzer şekilde, bir franchise satın almak, bir işi sıfırdan başlatmaktan daha cazip fırsatlar sunabilir. Franchise, yatırımcıların başarılı bir iş modeline yatırım yapmalarını sağlar. Öte yandan, satışlarınıza bağlı olarak franchise verene genellikle düzenli / aylık telif ücreti (genellikle yüzde 2 ila 10 arasında değişen veya aylık bir rakam) ödemeniz gerekir. Sonuçta, sizin için en iyi seçenek, özel koşullarınıza bağlıdır.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

ABD’de işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. ABD’de bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. ABD’de işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanlarından oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek ve sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır.

 • Paşlaş:

Son Yazılar