Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika'da Şirket Kurmak

ABD'de İş Kurmak Basittir

ABD’de bir şirket kurma fikriniz için sizi tebrik ederiz. Bu konudaki arayışınız için doğru yerdesiniz. Bizim gibi tecrübeli ve iş odaklı kişilerle çalışırsanız hem zaman ve para kaybı yaşamazsınız, hem de bürokratik prosedürleri biz takip ettiğimiz için siz işinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Şirket kurmak için ABD’de olmanıza veya vatandaş olmanıza gerek yoktur. Ancak tabi ki işinizi kurmak için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tecrübeli ve konusunda uzman kadromuz ile size yardımcı olmaya ve yatırımlarınız için gerekli iş ve işlemleri, tüm prosedürleriyle birlikte hızlı ve seri şekilde yapmaya hazırız.

-    ABD’de Şirket Kurma Adımları

-    Hangi şirket türünün size uygun olduğuna karar vermek

Deneyimli avukatlarımız, şirketinizi yasal olarak oluştururken, hangi şirket türünün hedefleriniz için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

-    C-Türü Şirket

Bu şirket türü en yaygın olan tür olup C-corp olarak da adlandırılır. Şirket kurma maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, kişisel sorumluluk konusunda şirket sahiplerine en güçlü korumayı sağlar. Şirketler sınırsız sayıda hissedara ve hissedarlarından ayrı olarak tamamen bağımsız bir iş yaşamına sahip olabilirler. Ancak, bu tür şirketler için vergiler karmaşıktır. Şirketler kârları üzerinden gelir vergisi öder ve bazı durumlarda kârlar iki kez vergilendirilir.

-    S- Türü Şirket

C-türü şirketlerin çifte vergilendirme dezavantajından kaçınmak için S-türü şirketler dizayn edilmektedir. Öte yandan, S-türü şirketlerin tüm hissedarları ABD vatandaşı olmalı ve hissedar sayısı 100’ü geçmemelidir.

-    Limited Şirket (LLC)

Birleşik Devletlerdeki özel bir şirket ve ortaklık türü olan LLC aslında ortaklık ile kurumsal şirket arasında hibrit, melez bir türdür. Şirket sahipleri ve üyeler, şirketin borç ve yükümlülüklerinden bizzat sorumlu değildir. LLC türü şirketler, kurumsal şirket düzeyinde vergilendirmeye tabi değildir.

-    Hangi eyalette şirket kuracağınıza karar vermek

Şirketinizin kurulacağı eyaletin belirlenmesi, şirketinizin tabi olacağı vergiler, imar yasaları ve düzenlemeleri açısından stratejik öneme sahiptir. Şirketinizin yasal kaydı açısından bakıldığında ise şirketinizin bulunduğu eyalette vergi ödemelerinizin yapılması, lisans ve izinlerinizin alınması gerekmektedir. Bazı eyaletler vergi dostu bir vergi ortamı yaratmakla tanınırlar.

-    Şirket ismi seçmek

Web sitesi, logo tasarımı, resmi kaşe ve sosyal medya hesaplarınızın adı, şirketinizin ismine bağlı olduğundan, şirketiniz için doğru bir isim belirlenmesi bir diğer önemli adımdır. Şirketinizin ismini belirlerken LLC ile diğer şirket türleri arasında fark olduğunu ve şirket isminin özgün olması gerektiğini göz önünde tutmalısınız. ABD’de “Banka”, “üniversite” veya “kolej” gibi kelimeler şirket ismi ya da açıklamasında kullanılamaz ta ki eyalet banka komisyon kurulu veya eyalet eğitim sekreterliğinden gerekli izinler alınmadıkça. Çoğu eyalette, eyalet şirket kurma ajansının web sitesinde bir çevrimiçi şirket ismi kontrol sistemi bulunmaktadır. Şirket adınızın diğer şirketler tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol ederek, isimlendirme sorunları nedeniyle şirket kaydınızın reddedilmesini önleyebilirsiniz.

-    Kayıtlı bir ajans bulmak

Kayıtlı ajans, şirketinizi kurduğunuz eyalette geçerli bir fiziksel adresi olan bir kişi veya kuruluş olup şirketiniz adına resmi evraklarınızı ve yasal belgelerinizi almaya yetkilendirilmiş demektir. Şirketiniz LLC, şirket, ortaklık veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş ise kaydınızı yapmadan önce eyaletinizde bir kayıtlı temsilciniz olan ajansa ihtiyacınız olacaktır.

-    Şirket kaydı

Şirketinizi nereye ve nasıl kaydettireceğiniz şirket türüne ve şirketin kurulacağı eyalete bağlıdır. Şirketinizin kaydının yapılması onun tüzel bir kişiliğe sahip olmasını sağlar. Çoğu şirketin federal hükümete kaydolmasına gerek yoktur, ancak muhtemelen ticari faaliyetlerinizi yürüttüğünüz eyaletteki ilgili kuruma kayıt olacaksınız. Şirket kaydı eyaletten eyalete değişen bir ücrete tabidir.

-    EIN numarası için başvuru (EIN: İstihdam Kimlik Numarası)

İstihdam Kimlik Numarası (EIN); şirketinizin vergi ödemesi, çalışanları işe alması, banka hesabı açması ve işletme lisansları ile izinlerini uygulaması için federal bir vergi kimlik numarasıdır. Şirketinizin iş kaydı yapıldıktan sonra EIN numarası almak için Uluslararası Gelir Hizmetine (IRS) başvurmanız gerekmektedir.

EIN ve EIN sonrası aşamaların hepsi şirket kaydı tamamlandıktan sonra yapılması gereken işlemlerdir. Eğer şirketiniz eyalet vergisi ödemek durumunda ise eyalet vergi kimlik numarası da edinmelisiniz. Yani, şirketinizin yerel vergi yükümlülüğü olup olmadığını da araştırmanız gerekmektedir. Şirketinizin kurulduğu eyaletin gelir ve istihdam vergileri hukuku ile iş hukuku konularında deneyimli avukatlarımız tüm sorularınıza yardımcı olmaya ve cevap vermeye hazırdır.

-    Şirketiniz için ABD’de banka hesabı açmak

Yasalarla uyumlu olmak ve yasalarca korunmak, parayı kabul edebilmek ve yasal şekilde harcayabilmek için şirketiniz adına ABD’de banka hesabı açmalısınız. EIN numarası alır almaz bunu yapabilir ve bir banka hesabı açabilirsiniz.

-    ABD Cep Telefonu numarası almak

Ticari faaliyetlerinizi yürütmek ve işinizi takip etmek için diğer şirketler, müşteriler ve çalışanlarınız ile iletişim halinde olmanız gereklidir. Bu nedenle, bir ABD cep telefonu numarasına ihtiyaç duyarsınız.

-    Vergi borcunun farkında olmak ve yıllık ücretler dâhil gerekli tüm ücretleri ödemek

Federal ve eyalet vergi yükümlülüklerini yerine getirmelisiniz. Bunu yapmak için, ilk olarak ilgili kuruluşlardan alınmış bir vergi mükellefi kimlik numaraları edinmeniz gerekmektedir. Vergi yükümlülükleri ise tüm eyalette değişen kurallara bağlı olup doğru bilgilendirmeye sahip olmalısınız.

-    Lisans ve izin başvurularında bulunmak

Yasal gereksinimler ve ilgili ücretler ticari faaliyetlerinize ve lisans ya da izni veren kuruluşa bağlıdır. Eğer ticari faaliyetleriniz federal bir kuruluş tarafından düzenleniyor ise bir federal lisans ya da izin almalısınız. Şirketinizin bulunduğu yer ve ticari faaliyetinize bağlı olarak lisans ve izinleri eyalet, yerel yönetim veya şehir idaresinden almanız gereken durumlar da olabilir.

-    İşletme sigortası yaptırmak

Federal hükümet, çalışanları olan her şirketin işçi tazminatı, işsizlik ve malullük sigortası yaptırmasını zorunlu kılmaktadır. Bazı eyaletler ise ek sigortaları da şart koşmaktadır.