New Jersey'de Nasıl Ev Alınır?

New Jersey'de Nasıl Ev Alınır?

Kendisine ait bir eve sahip olmak hemen hemen herkesin arzuladığı bir hayaldir. Eğer Amerika’da yaşıyorsanız ve sizin de ev alma gibi bir hayaliniz varsa Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu bölgesinde kalan ve nüfus olarak en kalabalık eyaletler arasında ilk üçte yer alan New Jersey’i tercih edebilirsiniz. Bu eyaletin New York, Philadelphia gibi büyük şehirlere yakın olması sayesinde büyük şehirlerin sağladığı olanaklardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca New Jersey’de ev satın almak, şehirlerdeki beton yığınlarına kıyasla ormanlık alanlar, sahil şeritleri ve turistik bölgeler gibi farklı kesimlerde yaşamanıza da olanak sağlamaktadır. Fakat, tahmin edebileceğiniz üzere ev satın almak kolay bir işlem değildir. New Jersey’de nasıl ev alınır detaylıca öğrenmek ve sonrasında bu yönde adımlar atmaya başlamak birçok yönden size fayda sağlayacaktır.

Hayallerinizi gerçekleştirmek adına birlikte New Jersey’de nasıl ev alınır konusunu adım adım inceleyelim ve bir yol haritası çizelim.

1. Finansal Durumunuzu Kapsamlı Bir Şekilde Değerlendirin

New Jersey’de nasıl ev alınır öğrenme sürecinde ilk adım evi hangi mahallede aradığınıza ve nasıl bir konumda istediğinizle ilgilidir. Eğer güvenli ve sessiz bir mahallede oturmak istiyorsanız Westfield veya Princeton gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz ama eğlence ve gece hayatının daha canlı olduğu bölgede yaşamak istiyorsanız Hoboken veya Jersey City’i tercih edebilirsiniz. Tabii ki seçtiğiniz bölgenin bütçenize de uyuyor olması gerekmektedir. New Jersey’de yaşamak başlı başına oldukça maliyetliyken artan emlak fiyatları ve ipotek oranları New Jersey’i daha da maliyetli bir eyalet haline getirmiştir. Bunun yanında mülk bakımları, vergiler, ev sigortası gibi ek maliyetleri de unutmamak gerekir. Bu yüzden nerede ev alacağınıza karar vermeden önce bütçe miktarınızı belirlemeli ve neyi karşılayabileceğinizin farkında olmalısınız.

New Jersey'de Nasıl Ev Alınır?

Bütçe ile ilgili olarak değinilmesi gereken bir diğer nokta ise alıcıların ödemesi gereken peşinat miktarıdır. New Jersey’de alıcıların evin değerinin yaklaşık %10’u kadar bir peşinat ödemesi yapması gerekmektedir. Bu oranın ne kadar yüksek olduğunu anlayabilmek için New Jersey’de bulunan ortalama fiyatlı bir ev üzerinden hesap yapmak yeterli olacaktır.

Bunlara ek olarak mortgage kredisi almayı da düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu noktada yine birkaç konuyu göz önünde bulundurmak gelecekte zor duruma düşmemeniz adına önemlidir. Öncelikle bu krediyi alabilmek için temiz bir kredi geçmişi ve sabit gelir gibi şartları sağlıyor olmalısınız. Ayrıca bir kuruluştan kredi alarak, bu kuruluşa ipotek ve haciz haklarını da tanımış oluyorsunuz. New Jersey’de bu kadar uzun süreli ve büyük bir borcu kaldırıp kaldıramayacağınızı iyi bir şekilde değerlendirmek sizin için en mantıklı hareket olacaktır.

New Jersey’de nasıl ev alınır öğrenirken en önemli ve temel adımlardan birisi bütçenizi belirlemektir.

2. Mortgage Kredisi için Ön Onay Alın

New Jersey'de mortgage için ön onay, bir kredi veren kuruluşun ev alıcılarının krediye uygunluğunu değerlendirdikten sonra belirli bir kredi tutarını ön onaylamasıdır. Bu, ev alıcılarının ev arama sürecinde daha güçlü bir pozisyonda olmalarına yardımcı olur, çünkü bu ön onay, ev alıcılarının gerçekçi bir bütçe belirlemelerine ve ne tür bir ev satın alabileceklerine dair daha net bir fikir sahibi olmalarına yardımcı olur.

Daha güçlü bir pozisyonda yer almak sürecin daha hızlı ve düzenli ilerlemesinde ve müzakerelerde ciddiye alınmanızda yardımcı olacaktır.

Mortgage için ön onay alabilmek için Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmanız şart değildir. ABD vatandaşı değilseniz bile New Jersey’de ev alabilir ve koşulları sağlıyorsanız mortgage başvurunuz için ön onay alabilirsiniz.

3. İsteklerinizi Karşılayacak Uygun Bir Konum Bulun

New Jersey’de nasıl ev alınır araştırırken evin bulunduğu konumun ev fiyatlarını etkileyeceğinden bahsetmiştik. Mesela Jersey City, Newark ve Paterson gibi büyük ve gelişmiş bölgelerde ev fiyatları daha yüksek olabilirken, Trenton, Atlantic City ve Camden gibi daha küçük bölgelerde daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bu aşamada eski ve güncel fiyatları değerlendirmeyi ve ileride evin değerinin ne ölçüde artabileceği ile ilgili araştırmalar yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Bütçenize daha uygun bir ev bulabilme adına önemli olan bu aşamayı atlamayın.

4. New Jersey'de Ev Aramaya Başlayın

İstediğiniz ev tarzını belirlemek ev arayışınızda çemberinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır. Mesela bir apartman dairesi mi yoksa müstakil bir ev mi istiyorsunuz önce bunu belirlemeniz gereklidir. Ayrıca evin sahip olmasını istediğiniz özellikleri de değerlendirmeye alın. Bu sayede bütçenizi aşacak ve o kadar da önemli olmayan şeyleri fark edebilir ve arayışınıza bu filtreleri de ekleyerek evleri tekrar gözden geçirebilirsiniz.

New Jersey'de ev almak

Ne istediğinizi biliyor fakat nasıl ve nereden arayacağınızı bilmiyorsanız bu konuda size bir emlakçı rehber olabilir. Tecrübeli ve güvenilir bir emlakçı istediğiniz tarzda bir ev bulmanız konusunda size yol gösterecektir.

5. Bir Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışın

New Jersey’de nasıl ev alınır ve nasıl bir süreç izlenir daha kolay ve hızlı öğrenmek ve ilerleyebilmek için güvenilir bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak ev bulma sürecinizi kolaylaştırmanın yanında bütçeniz için sağlıklı tercihler yapmanıza da yardımcı olur. Çevreyi ve fiyat eğilimlerini iyi bilen tecrübeli bir gayrimenkul danışmanı çalışmak önemlidir. Bir gayrimenkul danışmanının size yardımcı olabileceği konulardan bazıları şunlardır;

  • Size iyi bir anlaşma sağlamak için satıcı veya emlakçı ile pazarlık yapmak
  • Ev denetim raporlarını, satıcının açıklamalarını, varsa mülkle ilgili diğer sorunları gözden geçirmek
  • Satın alma sözleşmelerinin hazırlanması
  • Tüm evrak işlerini ve yasal işlemleri tamamlayarak gayrimenkul alım işlemini tamamlamak
  • Gayrimenkul sözleşmelerinin yerine getirilmemesi nedeniyle taraflar arasında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak

6. Ev Denetimi Yaptırın

New Jersey’de nasıl ev alınır öğrenme sürecinde asla atlanılmaması gereken noktalardan bir tanesi evin durumu hakkında bilgiye sahip olmaktır. Binada bulunan iç ve dış yapısal sorunların ve tadilat gereken noktaların belirlenmesi adına evi muayeneden geçirmek oldukça önemlidir. Bunun yanında mülkle ilgili devam eden yasal zorunluluklar bulunuyorsa bunların tespiti için de ev muayenesi gereklidir ve evin durumuna göre iç ve dış yapısal sorunları onarımına ne kadar bir bütçe ayırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca ev sigortası talebinde bulunabilmek için ev muayenesinin yaptırılması gerekir. Sigorta şirketleri ev muayenesi sonuçlarını göz önünde bulundurarak bir fiyat biçeceklerdir.

New Jersey'de gayrimenkul almak

7. Alımı tamamlayın

Hayallerinizdeki evinize ulaşmadan önce tamamlanması gereken birkaç adım şunlardır: gerekli tüm evraklar sunulmuş ve ödenmesi gereken tüm ücretler ödenmiş olmalıdır. Bir gayrimenkul danışmanından bu aşamalarda yardım alabilirsiniz. Ayrıca danışmanınız geriye kalan yasal işlemleri de yaparak genel alım işlemlerini tamamlayacaktır.

Toparlayacak Olursak;

New Jersey’de nasıl ev alınır öğrenirken bu sürecin ne kadar karmaşık ve zor olduğunu anlamışsınızdır. Uygun bir bütçe değerlendirmesiyle birlikte deneyimli ve güvenilir bir emlakçı ile çalışarak istediğiniz özellikleri karşılayan ve bütçenize uygun evi bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanında bir gayrimenkul danışmanı ile çalışarak süreç boyunca oldukça önemli olan yasal işlemleri daha kolay yönetebilirsiniz.

 

  • Paşlaş: