Amerika’da Cafe Açmak : Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da Cafe Açmak : Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da bir cafe açmak pek çok insanın hayalidir. Güzel aromalı kahveleri müşteriye sunmak, yanına bir cookie veya kek koymak ve insanların yüzündeki gülümsemeyi izlemek kesinlikle hayal etmeye değer bir şeydir. Ama tabii hayali güzel olsa da cafe açma süreci çok da kolay değildir, emek ister. Doğru lokasyona yatırım yapmak, uzun süren çalışma saatleri, müşteri memnuniyeti ve bilinirlik kazanmak çok değerli, kolay olmayan ama bir cafe için vazgeçilmez maddelerdir. Bu yazımızda Amerika’da cafe açmak için izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Amerika’da Nasıl Cafe Açılır?

Amerika’da cafe açıp müşterilerinize kaliteli hizmet ederek onun büyüyüşünü, tanınırlığını izlemek ve geçiminizi sağlamak için en harika yollardan biridir. Ancak tabii ki her şey böyle tatlı gözükmeyebilir. Cafe alanı çok ama çok rekabetçidir. Müşteri denediği herhangi bir ürününüzü beğenmezse başka bir işletmeyi tercih etmesi olasıdır. Bu alanda başarılı olmak için işi baştan sıkı tutmalı ve doğru bir planla ilerlemelisiniz.

Amerika’da cafe açmak

Gelin şimdi cafe açma adımlarına tek tek göz atalım.

1-Kahve İşini Araştırın

Amerika’da bir cafe açmak gerçekten hem maddi olarak büyük bir yatırım gerektirir hem de çaba göstermenizi ister. Bu nedenle emeklerinizin baştan heba olmaması için cafe açmanın, cafelerin nasıl işletildiğinin dinamiklerini öğrenmeniz çok önemlidir. İşe girişmeden önce detaylıca araştırma yapıp bu sektördeki diğer cafe sahiplerine ulaşmaya çalışarak deneyimlerinden faydalanmanız gerekir.

Pek çok insan size bu konuda yardım etmeye çalışacaktır. Deneyimli insanlarla etkileşime girerek bir cafenin açılış sürecinde karşılaşabileceğiniz zorlukları, neye dikkat edilmesi gerektiğini birinci ağızdan öğrenmeniz süreci sizin için daha sağlıklı hale getirecektir. Bunun dışında tabii ki diğer tüm işletmeler gibi hitap etmek istediğiniz müşteri profilinizi de Amerika’da cafe açmadan önce belirlemeniz gerekir. Nitelik ve nicelik açısından kusursuz, müşterilerin talebini karşılayan bir menüyü hazırlamadan önce müşterilerin taleplerini araştırmanız gerekmektedir.

2-Ayrıntılı Bir İş Planı Oluşturun

İş planı oluşturmak sadece cafe değil diğer birçok sektörde atılması gereken en önemli adımlardan biridir. Ayrıntılı bir iş planı oluşturmak cafenizi açmadan önce pazarı, diğer işletmelerle aranızdaki rekabeti ve cafenizin başarılı olması için gereken diğer ipuçlarını bulabilmenize yardımcı olur. Bir iş planı oluşturmak Amerika’da açacağınız cafeniz için bir yol haritası görevi görür.

Bir iş planı özet olarak aşağıdaki maddelerden oluşur:

  • Cafeciliğin özeti, değerli ipuçları
  • Yerel pazarın analizi
  • Kuracağınız iş ekibi hakkındaki bilgiler (sayı, pozisyon…)
  • Ayrıntılı bir pazarlama stratejisi
  • Finansal olarak gelir giderler, diğer hesaplamalar
  • Lokasyon belirleme

3-Amerika’daki Cafenizin Adını ve Yapısını Belirleyin

Amerika’da herhangi bir işletmeyi kaydettirmeden önce uygun bir isme ve işletme türünüze karar vermeniz gerekmektedir. Cafeniz için bir ad belirledikten ve başkaları tarafından kullanılmadığından emin olduktan sonra adınızı tescillettirmek için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amerika’da cafe açmak

Buna ek olarak işletmenizin yapısını da işletmenizi açmadan önce belirlemeniz gerekmektedir. Ortaklık, C-S Corporation veya LLC gibi seçenekler arasından size en uygun olanını seçmelisiniz. Bu seçimi yaparken uzman bir avukata danışmak işletmenin geleceğinin daha sağlam olması için iyi bir fikirdir.

4-İşveren Kimlik Numarası (EIN) Alın

Amerika’da cafe açmak için bir sonraki adım işveren kimlik numarası (EIN) almanızdır. EIN ABD Gelir İdaresi IRS’nin vergilerinizi takip etmesini sağlayan 9 basamaklı bir numaradır. Eğer cafenizde şef, garson gibi çalışanlar bulundurmak istiyorsanız bu numara bir gerekliliktir.

EIN numarası çoğunlukla sosyal güvenlik numarası varsa gerekli görülmez fakat bu yanlış bir düşüncedir. EIN numarası size kimlik dolandırıcılığından koruma, daha profesyonel bir izlenim gibi çeşitli avantajlar sağlar. Federal vergi kimliği olarak da bilinen EIN hakkında daha detaylı bilgi için “Federal Vergi Kimliği (EIN) Nedir | Kimler Alabilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5-Amerika’da Cafe Açmak için Gerekli Olan İzin ve Lisanları Alın

Gıda söz konusu olduğunda müşterilerinize karşı sahip olduğunuz sorumluluk daha fazladır. Cafenizin hijyenik koşullarda hizmet edeceğine dair ve kullandığınız ürünlere dair gerekli incelemeleri yaptırmanız ve izinler almanız gerekmektedir. Eyaletten eyalete değişen bu düzenlemeler için dikkatli olmanız ileride karşılaşabileceğiniz bir cezayı önlemek adına önem taşımaktadır.

6-Küçük İşletme Kredileri Bulun

Amerika’da bir cafe açmak lokasyona göre kira giderleri, ürün ve işçi giderleri, restorasyon maliyetleri dahil olmak üzere çok da ucuz bir girişim değildir. Bu giderleri karşılamak için küçük işletmelere özel kredilere ihtiyacınız olabilir. Küçük İşletmeler İdaresi-SBA (Small Business Administration) tarafından verilen bu krediler cafenizin açılış aşamasında sizlere çok büyük destek sağlayabilir. Gereksinimlerinize bağlı olarak uygun bir kredi için bir uzmana danışmanız işletmenizin yararına olacaktır.

Amerika'da nasıl cafe açılır

Toparlayacak Olursak

Amerika’da cafe açmak için bir uzmandan yardım alarak yukarıdaki adımları takip etmek yasal açıdan kusursuz bir işletme kurmanızı sağlayacaktır.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar