ITIN Numarası Almak: ITIN Numarası Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN Numarası Almak: ITIN Numarası Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır?

ITIN Numarası Almak vergi beyanında bulunması gerekip SSN numarası olmayan gerçek kişileri yakından ilgilendiren bir konudur. Öncelikle ITIN Numarası Nedir sorusunun ilk ve en basit cevabı Bireysel Vergi Kimlik Numarasıdır demek olacaktır. 9 haneli ve tıpkı SSN gibi 000-00-0000 formatında olan bu numara burs, stajyer ücreti ve benzeri vergilendirilebilecek bir kazancı olan ancak Sosyal Güvenlik Numarasının verildiği kişiler kapsamında olmayan şahıslara verilen bir numaradır. ITIN numarası IRS (Milli Gelirler Dairesi) tarafından verilir ve adına düzenlendiği şahısların göçmenlik statüsünden bağımsızdır. Bu yüzden hem ABD’de daimî oturma izni olan hem de olmayan yabancılar vergi yükümlükleri varsa Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN) almak için müracaat edebilirler. ITIN numarası nedir sorusunun cevabını verdik. Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde ITIN numarası nasıl alınır? Hangi prosedürlere tabidir? Ve ITIN numarası almak ne tür faydalar sağlar bu konulara değineceğiz.

ITIN Numarası Almak Neden Önemlidir?

ITIN numarası almak belgesiz göçmen durumunda olan ve Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) olmayanların dahi vergi iade işlemlerini yapabilmesine ve eyalet ve federal düzeyde vergi yasalarına riayet eder durumda olmasına imkân tanır.  O kadar ki belgesiz göçmen statüsündeki kişiler şahıs şirketleri kurabilir ve gelir getirici faaliyetlerde bulunabilir, işletme izinleri alabilirler.

Eğer halihazırda bir Sosyal Güvenlik Numaranız yoksa, işletmeniz için kredi almanız güçleşebilir. Ancak bu durumda bir ITIN numarası almak kredi temininizi kolaylaştıracaktır.

ITIN Numarası Nasıl Alınır bahsinden önce şimdi kısaca alacağınız bireysel vergi kimlik numarasının size iş hayatınızda nasıl faydalar sağlayabileceğini inceleyelim.

Verginizi Ödeyebilirsiniz

Eğer vergi beyannamesi verme durumundaysanız ITIN numarası almak son derece önemlidir. Eğer ITIN numaranız yoksa vergi bildiriminizi gerçekleştiremez ve hem eyalet hem de federal düzeyinde yasaları ihlal etmiş olursunuz.

Banka Hesabı Açabilirsiniz

Tüm ABD eyaletleri için geçerli olmasa da ITIN numarası almak bazı bankalarda hesap açmaya yardımcı olabilir. Kendi firmanızı, şahıs şirketinizi kurarken bu, önemli bir adım olacaktır.

Kredi Geçmişinizi Oluşturabilirsiniz

ITIN numarası almak için başvuru yaptığınızda artık banka kredileri ve kredi kartları alabilme imkânınız doğar. Böylece gelecekte çok işinize yarayacak kredi geçmişinizi inşa edebilirsiniz.

ITIN Numarası Almak İçin Başvuru Yaptığınızda İşletme Kredisi Alabilmenin Yolu Açılır

Bazı kredi kuruluşları işletme kredileri için ITIN numarasını zorunlu tutmaktadır. ITIN numarası alarak edinebileceğiniz krediler işletmenizi başarılı bir şekilde kurup büyütmeniz için çok önem arz etmektedir.

ITIN Numarası Nedir? ITIN Numarası Nasıl Alınır? W-7 Formu

ITIN Numarası Nasıl Alınır?

W-7 Formunu Doldurun

ITIN numarası almak için aşağıdaki belgelerden en az bir tanesine sahip olmalısınız:

 • Kimlik Belgesi
 • Ülkenizden ya da ABD’den aldığınız Sürücü Belgesi
 • 18 yaşın altında olan çocuklar için Doğum Belgesi
 • Pasaport
 • Herhangi bir ABD eyaletine ait Kimlik Kartı
 • Askeri Kimlik
 • Vize

Bundan sonra yapacağınız şey W-7 formunu doldurmaktır. Bu formu IRS’in resmi sayfasından indirebilirsiniz. Hem İngilizce hem İspanyolca versiyonları bulunmaktadır.

ITIN Numarası Almak İçin W-7 Formu Doldururken Vergi Beyannamenizi de Ekleyin

Yukarıda belirmiştik. ABD’de vergi bildiriminde bulunmak için ITIN numarasına ihtiyacınız var. Ancak neyse ki ITIN numarası almak için başvuru yaparken eşzamanlı olarak vergi beyannamenizi de yapabiliyorsunuz. W-7 formunu tamamladıktan sonra vergi beyanınızı da müracaatınıza ekleyebilirsiniz.

Ancak herhangi bir vergi beyanınız yoksa temel dokümanlarla birlikte sadece W-7 formunu göndererek ITIN numarası almak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik Dokümanlarınızı Kontrol Edin

ITIN numarası almak için yaptığınız başvuruda kimliğinizin teyidi önemlidir. Çünkü her zaman bazı kimselerin sahte bilgiler sunması riski vardır. Dolayısıyla, bir yabancı olarak kimliğinizi ve kimlik bilgilerinizi kanıtlayacak orijinal belge ve sertifikaları sunmanız gerekmektedir.

ITIN Numarası Başvurunuzu Gönderin

Her şey tamamlandığında müracaatınızı posta yoluyla bizzat yerine ulaştırabilirsiniz. W-7 formu, vergi beyannamesi ve kimlik dokümanlarından oluşan müracaatınızı aşağıdaki adrese postalamanız gerekmektedir:

Internal Revenue Service

Austin Service Center

ITIN Operation

Post Box 149342

Austin, TX 78714-9342

Alternatif olarak eğer belgelerinizi bizzat teslim etmek isterseniz, belirlenmiş Vergi Mükellefleri Yardım Merkezlerini (TAC) ziyaret edebilirsiniz. Bu merkezlerde sunacağınız orjinal dokümanlar anında size iade edilecektir. Ancak ITIN numarası almak için bölgenizdeki TAC ofislerinden öncesinde randevu almanız gerektiğini hatırlatalım.

ITIN numarası almak için bizzat başvuru yapabileceğiniz bir diğer seçenek de IRS tarafından yetkilendirilmiş Kabul Ajanslarıdır. Şu anda bu konuda yetkilendirilmiş firmalar aşağıda belirtilmiştir:

 • Deloitte and Touche, LLP
 • Ernst & Young LLP
 • KPMG LLP
 • PricewaterhouseCoopers LLP
 • BDO

ABD dışındaki ülkelerdeki Yetkilendirmiş Kabul Ajanslarını bu linkten görebilirsiniz.

Bireysel Vergi Kimlik Numaranızın (ITIN) Gönderilmesini Bekleyin

ITIN numarası almak için yaptığınız müracaatın işleme alınarak sonuçlandırılması eğer tüm evraklar tamamsa takriben 6-8 hafta sürmektedir. Eğer bu süre sonunda hala bir yanıt gelmediyse IRS’in 1-800-829-1040 numaralı ücretsiz hattını arayarak Bireysel Vergi Kimlik Numarası başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

ITIN numarası almak özellikle Amerika’da şahıs şirketi kurmak isteyen kişiler için çok önemli bir tamamlayıcı aksiyondur. Son bir hatırlatma; eğer alınan ITIN numarası arka arkaya beş yıl bir federal vergi beyannamesi için kullanılmazsa IRS tarafından pasif statüye alınır.

ITIN numarası almak, ITIN numarası nedir? ITIN numarası nasıl alınır gibi konuları ana hatlarıyla anlattık. Tüm bu süreçlerle ilgili profesyonel yardıma ihtiyaç duyarsanız Liberty Business ekibimizle desteğe hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dileriz.

 • Paşlaş:

Son Yazılar