Federal Vergi Kimliği (EIN) Nedir | Kimler Alabilir?

Federal Vergi Kimliği (EIN) Nedir | Kimler Alabilir?

Daha çok İşveren Kimlik Numarası (EIN) olarak bilinen federal vergi kimliği, ticari işletmelere tahsis edilen dokuz basamaklı bir sayıdır. Bu kimlik numarası, ABD Gelir İdaresinin (IRS) vergi raporlama işlemlerini kolaylaştırma işlevi görmektedir.  Tıpkı Sosyal Güvenlik Numaraları (SSN) gibi, nadir durumlarda sona ererler ve asla başka bir işletmeye yeniden tahsis edilmezler.

Bu makalede, vergi kimlik numarasını ayrıntılı olarak ele alacağız ve hangi durumlarda ihtiyaç duyacağınıza yer vermeye çalışacağız.

Kimler Federal Vergi Kimlik Numarası Alabilir?

Vergi kimlik numarası için aranan temel koşul, başvuru sahibinin ABD'de bir ticari kuruluşa sahip olmasıdır. ABD'de faaliyet gösteren çoğu kuruluş vergi kimlik numarasını kolayca alabilir. Bu, tek kişilik şahıs şirketleri (sole proprietorship) veya LLC'leri, gibi ticari işletmeleri kapsadığı gibi devlet kurumları ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için de geçerlidir.

Federal Vergi Kimlik Numarasına Neden İhtiyaç Duyarsınız?

Vergi ödeme yükümlülüğü de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı vergi kimlik numarasına ihtiyaç duyarsınız. İşletmeler bu numarayı kullanarak tüketim vergisi beyannameleri, istihdam vergisi beyannameleri ve vergi iade işlemlerini takip ederler.  Federal kimlik numarası almanızı gerektirecek kimi önemli nedenleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Bankacılık ve Finans: Çoğu durumda, bankalar ve kredi sağlayan kurum ve kuruluşlar, her türlü işletmenin bir banka hesabı açabilmesi için geçerli bir federal vergi kimlik numarasına sahip olmaları koşulunu aramaktadır.
  • Eleman istihdamı: Eğer işletmeniz için elaman alımı yapmayı planlıyorsanız, bir vergi kimliğine ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni, IRS'nin bordro vergisiyle ilgili işlemleri federal vergi numaranız ile takip ediyor olmasıdır.
  • Serbest meslek emeklilik planları: Serbest meslek emeklilik planlarıyla ilgili vergi işlemlerini takip etmek ve kolaylaştırmak için bir EIN veya vergi kimlik numarasına ihtiyaç duyarsınız.
  • Tek kişilik şahıs şirketlerinin EIN numarasına ihtiyaç duyduğu durumlar: Tek kişilik şahıs şirketi sahipleri, iflas başvurusunda bulunacakları zaman federal bir vergi kimlik numarasına ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni, iflas durumunda işletmeyi satın alacak kişilerin söz konusu işletmeyi gelecekte tek kişilik şahıs şirketi gibi yönetme niyetlerinin olmayabileceği ihtimalidir.

Federal Vergi Kimlik Numarasına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duymazsınız?

ABD'de bir ortaklığınız veya şirketiniz varsa, vergi kimlik numarasına sahip olmak zorunludur. Ancak, çoğu tek kişilik şahıs şirketi sahibinin aslında bunlara ihtiyacı yoktur.

Benzer şekilde, ABD'de tek üyeli bir LLC şirketiniz varsa, herhangi bir vergi kimlik numarasına da ihtiyacınız yoktur. Yalnızca LLC'nin istihdam vergisi beyannamesi vermesi veya vergi beyannamesi vermesi gerektiğinde ihtiyaç duyulmaktadır.

Federal Vergi Kimlik Numarasının Faydaları Nelerdir?

Birçok tek kişilik şahıs şirketi sahibi için vergi kimlik numarası gerekmese de yine de bir vergi kimlik numarasına sahip olmanın faydası vardır. Bağımsız sözleşmeci olarak hareket eden tek kişilik şahıs şirketi sahipleri, federal bir vergi kimlik numarasına sahip olduklarında Sosyal Güvenlik Numaralarını vermelerine gerek kalmaz ve böylece olası hırsızlık olasılıklarını azaltmış olursunuz.

Ayrıca, federal bir vergi kimlik numarasına sahip olmak, müşterileriniz nezdinde daha profesyonel görünmenizi sağlayacaktır. Bu, müşteri tabanınızı genişletmenize ve müşteri ilişkilerini sağlamlaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Federal vergi kimlik numarası alma işlemi oldukça basittir. Vergi numarasını almak için firmaların IRS'e SS-4 Başvuru formu göndermeleri yeterlidir. Ayrıca başvurunuzu online olarak yapıp federal kimlik numarasını daha hızlı ve kolay bir şekilde de edinebilirsiniz.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

Amerika’da işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. Amerika’da bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. Amerika’da işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek, sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar