ABD’de İşletme Ruhsatı ve İzinleri Nasıl Alınır?

ABD’de İşletme Ruhsatı ve İzinleri Nasıl Alınır?

ABD’deki İşletmeniz ya da İşiniz İçin Neden Lisans ve İzin Gerekiyor?

ABD’de işletme lisansları (licences) ve izinleri (permits) işletmenizin önemli bir unsurudur. İşletmeyi başlatma sürecinin bir parçası olarak, bir veya daha fazla devlet lisansı veya izni almanız veya bazı devlet kayıtlarını tamamlamanız gerekebilmektedir. 

Doktorlar, avukatlar, diş hekimleri, muhasebeciler, mimarlar, veterinerler, mühendisler ve hemşireler meslekleri icra edebilmek için lisans sahibi olmanız gerekmektedir. İşiniz tarım, madencilik, sondaj, radyo ve televizyon yayıncılığı, ulaşım ve lojistik gibi bazı alanlarla ilgiliyse, işinizin bulunduğu eyaletteki devlet kurumlarına veya iş uzmanlarına danışmanız faydalı olacaktır. Güzellik uzmanları ve masaj terapistleri ve mühendislik, hukuk ve tıp gibi meslekler gibi bazı kişisel hizmetleri yapmak için de eyalet lisansına ihtiyacınız bulunmaktadır.

ABD’de işletme lisansları ve izinleri birçok durumda birbirinin yerine kullanılsa da özünde farklıdır. Lisanslama, bir şey yapmak veya bir şey kullanmak için izin almaktır. Ancak, izin, sağlık ve güvenlik gibi nedenlerle ilgili işleri yapmak için bir yerin uygunluğunun akredite edilmesi anlamına gelir.

Çoğu durumda, ABD’ye ye alan küçük işletmelerin çoğu federal, eyalet ve yerel makamlarca verilecek işletme lisansları ve izinlerine ya da bunların kombinasyonundan oluşan lisans ve izinlere ihtiyaç duyar. ABD lisans ve izin gereksinimleri ve ücretleri, iş faaliyetlerinize, devlet yönetmeliklerine ve işletmenizin faaliyet gösterdiği konuma bağlı olarak değişmektedir. Bu makalede, bu konuların detaylarına değinmeye çalışacağız.

ABD işletme ruhsatı ve izin

ABD’de Lisans ve İzin Arasındaki Fark Nedir?

ABD’de bulunan işletmeler için izin almadan önce, bir inceleme süreci bulunmaktayken lisans almak için bazı testlerin uygulanması gerekmektedir. Profesyonel uygulamalar sırasında işin doğası gereği (manikür pedikür salonu ya da kuaför gibi) başkalarına zarar verme riski bulunan mesleklerde lisans gerekmektedir. ABD’de farklı işletme lisansları için New Jersey İş Portalı gibi resmî web portallarını inceleyerek daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

İşletmenizin bakım merkezleri, taşımacılık şirketleri gibi belirli türde işletmeler olması durumunda işletme lisansları ve izinleri veya kayıtları gerekebilir. Olası lisans gereksinimleri ve izinler için işletmenizin bulunduğu eyalet, şehir ve ilçenin ilgili web sayfalarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ayrıca, ABD’de limite şirketleri (LLCs) gibi bazı formel iş biçimleri ve diğer bazı işletme türleri eyalet bazında kaydı gerektirmektedir. Örneğin New Jersey eyaletinde bulunan tüm işletmeler, New Jersey Form NJ-REG doldurarak eyalet kayıtlarını yapmak zorundadırlar.

Lisan ya da İzinlerde Yenileme Gerekli midir?

ABD’deki işletmeler için bazı işletme lisanslarının ve izinlerinin geçici olduğunu lütfen unutmayın. Yenilemesi kolay olsa da zamanında yapılamayan yenilemeler size hukuki ve cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Profesyonel Bir Lisansa mı İhtiyacınız Var?

Amerika’da faaliyet göstermek isteyen doktorlar, avukatlar, diş hekimleri, muhasebeciler, mimarlar, veterinerler, mühendisler ve hemşireler gibi birçok meslek grubu için eyalet lisansı da gerekmektedir. Detayları incelemek için ilgili web sayfalarını ziyaret edebilir ya da uzman desteği alabilirsiniz. Örneğin New Jersey İş Eylem Merkezi tarafındanyayınlanan NJ Lisans ve Sertifikasyon Rehberi  federal, eyalet ve yerel (şehir, ilçe veya kasaba) yetkilileri iş ile ilgili lisans ve izinler ilgili detayları içermektedir. Bazı eyaletlerde eyalet çapında genel işletme lisansı bulunmaktadır. ABD’de birçok işletme lisans ve izinlerinin, devlet otoritelerinin yanı sıra ilgili meslek kuruluşları tarafından da arandığını unutmayın.

 

ABD işletme ruhsatı ve izin

Federal Düzeyde Lisans ve İzinlere İhtiyacınız Var mı?

ABD’de federal işletme lisansı ya da izni için temel basit bir kural bulunmaktadır. Eğer işletmenizin konusunu oluşturan faaliyetler, federal bir ajans tarafından düzenleniyorsa, bir federal lisans veya işletme izni almanız gerekmektedir. İşiniz aşağıdaki alanlardan bir ya da birden fazla alanlar ilgiliyse, işletmenizin bulunduğu eyaletteki iş profesyonellerine veya devlet kurumlarına danışmanızda fayda var:

 • Tarım
 • Alkollü içecekler
 • Havacılık
 • Ateşli silahlar, mühimmat ve patlayıcılar
 • Balık ve yaban hayatı
 • Ticari balıkçılık
 • Deniz taşımacılığı
 • Madencilik ve sondaj
 • Nükleer enerji
 • Radyo ve televizyon yayıncılığı
 • Taşımacılık ve lojistik

ABD’de eyaletler, belediyeler ve diğer yerel otoriteler federal kurumlara göre daha geniş bir faaliyet yelpazesini düzenleme eğilimindedirler. Tarım, sıhhi tesisat, inşaat, kuru temizleme, restoranlar, perakende ve otomatlar gibi bazı iş faaliyetleri genellikle yerel makamlar tarafından düzenlenmektedir.

ABD’de İşletme Kurmak İsteyen Kimlerin Lisansa İhtiyacı Bulunmaktadır?

ABD’de kozmetik ve güzellik merkezleri, masaj terapi salonları ve masörlük gibi kimi kişisel bakım servisleri sağlayan işletmeler için eyalet lisansı gerekmektedir. Bu iş kollarının faaliyete başlamadan önce mutlaka eyalet lisansı almaları gerekmektedir. Bu iş kollarından bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhasebe
 • Mimarlık
 • Tıp ve Diş hekimliği
 • Mühendislik
 • Hukuk
 • Hemşirelik
 • Eczane
 • Psikoloji
 • Öğretim
 • Veterinerlik

Özetle;

ABD’de işletme lisansları ve izinleri birçok durumda işinizin önemli bir parçasıdır. Çoğu durumda, çoğu küçük işletme federal, eyalet ve yerel makamlardan gelen lisans ve izinlere ya da bunların bir kombinasyonuna ihtiyaç duyar. ABD’de kurmayı düşündüğünüz bir işletme için lisans ve izin gereksinimleri ve ücretleri, iş faaliyetlerinize, eyalet yönetmeliklerine ve işletmenizin faaliyet gösterdiği konuma bağlı olarak değişir.

Lisanslama, bir şey yapmak veya bir şey kullanmak için izin almak anlamına gelmekteyken; izin, ilgili yerin faaliyet konusu işleri yapmak için sağlık ve güvenlik gibi parametrelere göre uygunluğu anlamına gelmektedir.

Amerika’da doktorlar, avukatlar, diş hekimleri, muhasebeciler, mimarlar, veterinerler, mühendisler ve hemşireler gibi birçok meslek grubu için eyalet düzeyinde lisanslama gerekmektedir. İşiniz tarım, madencilik, sondaj, radyo ve televizyon yayıncılığı, ulaşım ve lojistik gibi bazı alanlarla ilgiliyse, işinizin bulunduğu eyaletteki devlet kurumlarına veya iş profesyonellerine danışmak yararlı olacaktır. Eğer kozmetik, masaj terapisi ya güzellik merkezi gibi bazı kişisel hizmetler yapmak istiyorsanız ya da mühendislik, tıp ve hukuk gibi alanlarda hizmet sağlayacaksanız, bir eyalet lisansına ihtiyaç duyacaksınız.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

ABD’de işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız.  

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Liberty Business uzman ekibi, destek için hazırdır. ABD’de bir işyeri açmak için, takip edilip tamamlanması gereken pek çok prosedür ve doldurulması gereken pek çok form bulunmaktadır. ABD’de işletme lisanslarına veya izinlerine ihtiyacınız varsa, size en uygun işletme planını hazırlayıp gerekli çerçeveyi oluşturmak için uzman ekibimizle hemen iletişime geçin.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek ve sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi kurmanıza ya da mevcut işletmenizi yapılandırmanıza destek olacaktır. 

 • Paşlaş:

Son Yazılar