İşletme Kimlik Numarası ve Vergi Kimlik Numarası (TIN) Arasındaki Fark

İşletme Kimlik Numarası ve Vergi Kimlik Numarası (TIN) Arasındaki Fark

İşletme Kimlik Numarası ile Vergi Kimlik Numarası arasındaki fark nedir? Amerika’da şirket kurmak isteyen birçok müteşebbisin cevabını merak ettiği ortak sorularından birisi olan bu konu ile ilgili anlatacaklarımızın sizlere yardımcı olacağını umuyoruz. Öncelikle, vergilendirme açısından başlıca iki kimlik/sicil numarasından söz etmek mümkündür. 1) Vergi Kimlik Numarası (TIN) 2) İşletme Kimlik Numarası veya daha popüler ismiyle İşveren Kimlik Numarası (EIN). Şimdi farkları ve kullanım alanları üzerinden devam edebiliriz.

İşleteme Kimlik Numarası ve TIN Arasındaki Farkı Anlamak

ABD’de kişisel veya işiniz ile ilgili belgeleri sunarken Vergi Kimlik Numaranızı vermeniz gerekmektedir. Her ne kadar bu işler için bir takım başka alternatif numaralar varsa da en yaygın kullanılanlar TIN ve EIN numaralarıdır.

Çoğu zaman bu iki numara birbirinin yerine kullanılabildiğinden aradaki ayrım birçok insan tarafından tam olarak bilinmemekte. O yüzden şimdi kısaca hem vergi kimlik numarasını hem de işveren kimlik numarasının ne olduğunu açıklayacak sonra da aralarındaki farkı izah edeceğiz.

Vergi Kimlik Numarası Nedir (TIN)?

TIN numarası vergi beyannamesi açısından bir birey veya iş teşekkülünü tanımlayan 9 haneli özel bir numaradır. Esasen TIN numarası diğer fonksiyonları yanında ABD vergi mevzuatı açısından birçok numarayı kapsayan şemsiye bir terim olarak değerlendirilebilir.

TIN numarası ya Milli Gelirler İdaresi (IRS) veyahut da Sosyal Güvenlik İdaresi (SSA) tarafından verilmektedir. IRS tarafından verildiğinde TIN numarasının adı Bireysel Vergi Kimlik Numarası yani ITIN olmaktadır. Diğer taraftan Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından verildiğinde Sosyal Güvenlik Numarası yani SSN olarak adlandırılmaktadır.

vergi kimlik numarası, EIN numarası, bireysel vergi kimlik numarası

Vergi kimlik numaranız her yıl vergilerinizle ilgili işlemleri yaparken kritik önemi haiz bir belgedir. NAFTA kapsamında verilen ticari vizelerden, E2 yatırımcı vizelerine, en az 9 ay bir ihtisas programında eğitim alıp program bitiminde 12 aya kadar bu alanda çalışma izni veren OPT vizesine kadar birçok vize işlemi ile ilgili vergilerin ödenmesine, bağımsız yüklenici vergisine ve daha fazlasına kadar birçok vergi işlemi için TIN almak bir zorunluluktur.

İşletme Kimlik Numarası Nedir?

İşveren Kimlik Numarası (EIN) olarak da bilinen İşletme Kimlik Numarası ABD içinde faaliyet yürüten işletmelere IRS tarafından verilmektedir. Bu numara da 9 haneli bir numara olup işletmeye ait banka hesaplarını açarkenizin ve ruhsat başvuruları yaparken ve çalışanların bordrolarını düzenlerken gerekli olmaktadır.

Belirli şahıs şirketleri için bu numara gerekli olmayabilir. Ancak aşağıdaki durumlarda şahıs şirketlerin de İşletme Kimlik Numarası alması gerekli olacaktır:

  • Altınızda çalışan en az bir çalışanınız varsa
  • Keogh planınız varsa
  • Satış vergisi formları doldurmak durumundaysanız

Fark Nedir?

İkisi arasındaki temel fark şudur; İşletme Kimlik Numarası veya EIN şirketleri tanımlamak için kullanılırken TIN ABD’de vergi mükellefiyeti olan bireylere verilmektedir. Ayrıca bu ikisinin birbirinin yerine kullanabileceği senaryolar da mevcuttur.

En basit ifadesiyle EIN numarası TIN numarasının bir türü olarak anlaşılabilir. Yani TIN numarasını EIN yerine kullanabilmek mümkündür ama tersi her zaman doğru değildir.

TIN veya EIN Nasıl Alınır?

Şimdi ABD de bir TIN veya EIN Numarası almanın farklı yollarını kısaca irdeleyelim.

Vergi Kimlik Numarası Nasıl Alınır?

TIN numarası birçok vergi kimlik numarası türünü kapsadığından, bunları almak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Tüm bunlar IRS tarafından verilirken SSN yani Sosyal Güvenlik Numarası sadece Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından verilmektedir.

EIN Numarası Nasıl Alınır?

TIN numarasının aksine EIN herhangi bir ilave ücret ödemeden hemen alınabilmektedir. Tabi bunun için eyaletinizin bu konudaki rehber dokümanlarını dikkatlice incelemelisiniz.

  • Online Başvuru

İşletme Kimlik Numarası veya EIN için başvuru yapmanın en kolay ve elverişli yoludur. İşveren Kimlik Numarası için gerekli olan SS4 Başvuru formunu online olarak yapabileceğiniz soru cevap tarzı bir uygulama ile doldurabilirsiniz. Sunduğunuz bilgiler teyit edildikten sonra EIN numaranız aynı oturum içinde hemen almanız mümkündür.

Bir küçük not, numaranızı hemen alsanız da elektronik vergi iadesi, para yatırma işlemleri vb. için 1-2 hafta beklemeniz gerekebilir.

  • Faks veya Posta Yolu ile Başvuru

Online haricinde, İşletme Kimlik Numarası için posta veya faks yoluyla da başvurabilirsiniz. Bu durumda SS-4 başvuru formunun çıktısını alıp doldurduktan sonra posta veya faks yolu ile ilgili olduğu eyalete göndermeniz gerekmektedir.

Aklınızda bulunsun, faks yöntemi 4-5 iş günü kadar sürmektedir. Tabi başvurunuzla birlikte kendi faks numaranızı da IRS’e bildirmeniz gerekiyor ki bu süre içerisinde size aynı yolla EIN numaranızı gönderebilsinler. Posta yoluyla yapılacak başvuruların sonuçlanması ise takriben 4 hafta kadar sürmektedir.

  • Paşlaş:

Son Yazılar