Kapatmak mı Satmak mı? ABD’de İşin Tasfiyesinde Hangi Yola Gidilmelidir?

Kapatmak mı Satmak mı? ABD’de İşin Tasfiyesinde Hangi Yola Gidilmelidir?

ABD’de işin tasfiyesi konusu kulağa pek hoş gelmese de iş dünyasının bir gerçekliğidir ve başarılı iş insanları yolculuklarının bir veya birkaç noktasında çoğu kez bu kararı vermek durumunda kalmışlardır. Maalesef birçok iş inisiyatifi planlanmış bir çıkış stratejisi olmadan ve hedefine ulaşamadan çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu durumda iflas, başvurulacak son yol olabilir. Ancak, stratejik bir planlama yapabilirseniz kayıplarınızın bir kısmını telafi edebilir, işinizi yumuşak bir şekilde devredebilirsiniz. Diğer taraftan işinizi kapatma yoluyla tamamen sonlandırma yoluna gidebilir, varlıklarınızı satarak alacaklılarınıza olan borçlarınızı kapatabilirsiniz. Peki, sizin için hangi seçenek doğru? Kapatmak mı satmak mı?

ABD’de işin tasfiyesini gerçekleştirirken iflas ilan etme yoluna başvurmak yerine satış veya kapatarak tasfiye yoluna gitmek mümkündür. Ancak satış veya kapatarak tasfiye yoluna başvurmakla ortaya çıkan birtakım yükümlülüklerin olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Vergi meselelerinin yönetilmesi, iş/şirket kayıtlarının güncellenmesi, tedarikçilere ve çalışanlara olan sorumlulukların yerine getirilmesi ve eğer ihtiyaç varsa eyaletlerin şirketlerle ilgili departmanlarına gerekli bildirimlerin yapılması gibi konular bu yükümlülüklerin içindedir.

Netice itibari ile iş mülkiyetinin satış yahut kapatma yolu ile ABD’de işin tasfiyesi alınması zor bir karardır. Bu bloğumuzda işinizi tasfiye ederken doğru ve makul bir çözüme ulaşabilmenize yardımcı olmak için her iki seçeneği de tartışarak değerlendireceğiz.

İşinizi Kapatma Yoluyla Tasfiye Etmek

Yukarıda belirttiğimiz gibi işinizi satış veya kapatma yoluyla tasfiye etme kararı zor bir karardır. Ancak bu yollara başvurmak alacaklarınızla müzakere etmeyi ve borçlarınızı konsolide etmek yolunda anlaşmaya varmayı ve sonuç olarak iflas yoluna gitmenin sıkıntılarından kurtulmayı mümkün kılmaktadır. ABD’de iş sahipleri mevcut fonları ölçüsünde varlıklarını satarak bu indirgenmiş borçları ödeyebilir ve müteakiben tasfiyeyi gerçekleştirebilirler.

abd'de işin tasfiyesi

ABD Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler İdaresi olarak çevirebileceğimiz federal bir ajans olan SBA, çıkış yolunuz için eyalet ölçeğinde yerel çözümler ve danışmanlık sunan kurum ve kuruluşlara ulaşmanızı sağlayan online bir sistem geliştirmiştir. Bulunduğunuz yere ve kendi durumunuza uygun seçeneklere buradan ulaşmanız mümkündür. Ayrıca tasfiyeden önce IRS, banka veya muhasebe profesyonelleri yanında bir avukata veya iş değerlendirme uzmanına danışmanız kritik önemi haizdir.

Şimdi ABD’de işin tasfiyesi seçeneklerinden kapatma yoluna giderken atılacak adımları sıralayalım:

  • Ortaklıklar, Corporation veya LLC olarak kurulmuş şirketlerde tüm ortak maliklerin kapatma yoluyla işin tasfiyesi yönünde anlaşmış olmaları ve bu ortak iradelerini yazılı hale getirmeleri gerekmektedir.
  • Tasfiye ile ilgili dokümanlarınızı hazırlayarak teslim etmeniz ve resmi ve yasal olarak Corporation veya LLC şirketinizi kapatmanız çok ama çok önemlidir. Aksi takdirde vergilendirme ve diğer bürokratik yükümlülüklerin ve prosedürlerinin devamı söz konusu olabilir.
  • Ticari itibarınız ve finansal durumunuzu korumak için artık ihtiyacınız olmayan, iş unvanları, ticari unvanlar, ruhsatlar ve diğer kayıtları iptal edin.
  • Kapatma yolu ile tasfiye sürecinde 1988 tarihli işe alma, işten çıkarma ve iş eğitimi ve gerekli bildirimler gibi hususları düzenleyen yasa çerçevesinde iş ve istihdam hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerinize bağlı kalmalı, bu süreçte çalışanlarınızı ödemeleri konusundaki sorumluluklarınızı bilmelisiniz.
  • Tüm finansal yükümlüklerinizi sonuca bağlayın ve borçlarınızı ifa edin. EIN numaranızı iptal ederek federal ve eyalet idarelerine bildirin. Gelir vergisi iadelerinizle ilgili prosedürel işlemleri tamamlayın.
  • Mevcut yasal düzenlemeler mesabesinde istihdam ve vergi kayıtlarınızı 3-7 yıl arasında muhafaza edin. 

İşinizi Satış Yolu ile Tasfiye Etmek

LLC veya Corporation formundaki şirketiniz zarar ediyorsa veya umduğunuz geliri elde edemiyorsanız, satış seçeneğini düşünebilirsiniz. İş dünyasında ilginç bir gerçeklik var, siz performansından memnun olmasanız bile finansal pozisyonu daha uygun olan ve şirketinizi zarardan veya düşük kardan kara veya daha yüksek kara geçirebileceğini düşünen bir alıcı her zaman bulunabilir. Tabi şu da bir gerçek, kapatma veya satış yoluyla işin tasfiyesi borçlarınızın tümünü kapatmaya yetecek seviyede olmayabilir. Bunu da muhakkak göz önünde bulundurmalısınız.

abd'de işi kapatmak veya satmak

ABD’de işin tasfiyesinde satış yoluyla işinizi tasfiye etmek düşüncesinde iseniz aşağıdaki temel adımları takip edebilirsiniz.

  • Potansiyel alıcılara sunmadan önce şirketinizin/işinizin parasal değeri ile ilgili olarak muhakkak bir iş değerleme uzmanına danışın. Gerçek değer tespitinde temel olarak üç yaklaşım bulunmaktadır. Bunlar gelir yaklaşımı, varlık yaklaşımı ve piyasa yaklaşımıdır. İşletmenizin parasal değerinin tespitinde bu üç yaklaşımın da değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • İşletmenizin taşınır taşınmaz varlıklarının değerini titizlikle tespit edin. Bu varlıklar fikri ve sınai hakları, marka değerini, gelecekteki gelirlerin projeksiyonunu ve müşteri bilgilerini de kapsayacaktır.
  • İşletmenin veya mülkiyetin devri satışın son aşamasını oluşturur. Bu aşamada genellikle kira sözleşmesi, aşamalı satış ve direk satış olarak temel üç opsiyon bulunmaktadır.

ABD’de İşin Tasfiyesi için En İyi Seçenek Hangisidir?

Doğaldır ki bunun tek bir cevabı yok. ABD’de işin tasfiyesi söz konusu olduğunda kapatmak veya satışı düşünebilirsiniz. Fakat hangi çıkış modelinin sizin için doğru olduğunu LLC veya Corporation formundaki şirketinizin finansal durumu ve nihai hedefiniz belirleyecektir. Bu konuda eksiksiz ve durumunuza uygun çözüm için konunun uzmanlarından destek almanız faydanıza olacaktır.

Liberty Business Olarak Desteğe Hazırız

Amerika’da işletmenizin kurulması, iş operasyonlarının yürütülmesi veya işletmenizin kapatılması aşamalarında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız halinde Liberty Business deneyimli uzman ekibi olarak desteğe hazırız. 

Uzman avukat ve profesyonel danışmanlık desteği almanız, tüm bu süreçlerin stressiz ve yasalara uygun bir şekilde yürütülmesini ve zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları, iş danışmanları ve blockchain profesyonellerinden oluşan Liberty Business ekibi, kafanızdaki tüm tereddütleri giderecek, sizin için en uygun ve avantajlı işletme planlarını oluşturarak en kısa sürede işletmenizi tasfiye etme, kapatma veya satma konularında size destek olacaktır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar