DUNS Numarası Nedir ve Nasıl Alınır?

DUNS Numarası Nedir ve Nasıl Alınır?

DUNS Numarası nedir? Duns Numarası ile işveren kayıt numarası aynı mıdır? İşletmem için DUNS numarasını nasıl alabilirim? Sizin de aklınıza bu sorular geliyor ve cevabını arıyorsanız, cevabı bulmak için doğru yere geldiniz.

DUNS Numarası Nedir?

DUNS Numarası yani Data Universal Numbering System dünyaca ünlü Kredi kurulusu Dun & Bradstreet tarafından işletmeler için verilen ve dokuz basamaklı bir sayıdan oluşan numaradır.

duns numarası nedir

Dun & Bradstreet, 1837'den beri şirketlere yardımcı olan lider bir ticari kredi bürosudur. Şirket, işletmelerin potansiyel ortaklarının ve müşterilerinin güvenini kazanmalarını sağlayan küresel ticari bilgiler ve değerli bilgiler sağlar.

Günümüzde, DUNS Numarası ile işletme kimlik numarası aynı manaya gelmektedir. Yani, bir sosyal güvenlik numarası gibi DUNS numarası da kredi puanınız, kredi geçmişiniz vb. dahil olmak üzere işletmeniz hakkında birçok bilgiyi içinde barındırır.

DUNS Numarası Size Hangi Konularda Yardımcı Olabilir?

DUNS numarasının ne olduğunu ögrendik, şimdi akıllara bu numaranın bize ne gibi faydaları olacağı sorusu gelebilir.

Genel olarak, bir DUNS numarasına sahip olmak size 3 şekilde yardımcı olabilir:

 1. Ticari anlamda güvenilirlik sağlar:DUNS numarası, işletmenizin kredi profilini gösterir. Kredi profili bir işletme için büyük önem arz eder. Satıcılar, tedarikçiler işletmenizle ilgili ticari bir ilişkiye girecekleri vakit, işletmenizin Kredi profilini inceler. Bu profil ayrıca sizin Kredi geçmişinizi de gösterir. Buna dayanarak kişiler, işletmenize borç verip vermeyeceklerine karar verebilir.
 2. Kredi notunuzu muhafaza edin:Eğer ki bir DUNS numaranız yoksa, ticari bir borçlanmada kişisel krediye başvurmanız gerekmektedir. Bu durum da özellikle yüksek miktarda ticari borcunuz varsa veya geç iş ödemeleri yapıyorsanız, kişisel kredinize zarar verebilir.
 3. Uzun sureli borçlanmalarda alıcılara güven verin: DUNS numarası sahibiyseniz, uzun sureli ticari ilişkileri güvence altına sokabilirsiniz. Özellikle vadesi uzun surelere yayılmış ticari borçlanmalarda DUNS numarası sayesinde alıcılara güven verebilirsiniz.

DUNS Numarasına Nasıl Başvurulur?

DUNS Numarasının manasını ve bize ne gibi faydalar sağladığını anladığımıza göre, bu numarayı nasıl elde edebileceğimiz konusuna geçebiliriz. Öncelikle işletmeniz için bir DUNS numarası almak istiyorsanız bu konuyla ilgili olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru oldukça basittir. Başvurular Dun & Bradstreet’in resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

duns numarası nedir

ABD'de bulunan tüm işletmeler ücretsiz olarak bir DUNS numarası talep edebilir. Ortalama 30 gün içerisinde işletmeler DUNS numarasını elde edebilir. Ayrıca, işletmeler devlet bağlantısıyla başvurmaları durumunda DUNS numarasını maliyetsiz bir şekilde 24 saat içerisinde elde edebilirler.

İşletmeniz için DUNS numarasına başvururken aşağıdaki bilgiler gereklidir.

 • Şirketin resmi adi
 • Şirket merkezinin adi ve adresi
 • İşletmenin aktif olması
 • Posta kodları dahil olmak üzere şirketin fiziksel adresi
 • Fiziksel adresten ayrı bir yerde olması durumunda posta adresi
 • İşletmenin iletişim bilgileri
 • Kişi adı ve unvanı
 • Şirket bünyesinde çalışan sayısı
 • Şirketin ev tabanlı olup olmadığı

Her bir DUNS numarası ayrı ayrı özel konumlara özgülenmiştir. Bu nedenle, eğer ki bir işletme farklı fiziksel konumlarda iştigal etmekteyse, her bir konum için ayrı bir DUNS numarası almak gerekmektedir.

DUNS Numarası, Federal TAX ID Numarası ile aynı mıdır?

Birçok kişi DUNS numarasının ne olduğunu tam olarak anlamadığı için çoğu zaman Federal TAX ID (Vergi Kimlik) Numarası ile karıştırmaktadır. Ancak, iki numara da birbirinden farklıdır.

DUNS numarası, bir işletmenin kredibilitesini belirlemek içindir, oysa IRS tarafından verilen TAX ID numarası vergi tanımlaması için kullanılır.

duns numarası nasıl alınır

SONUÇ OLARAK

DUNS numarası, eğer bir işletmeciyseniz çok önemlidir. DUNS numarasıyla birlikte tüketiciler, borç verenler ve potansiyel ortaklar, şirket bilgilerinizi ve ticari kredi raporunuzu kolayca değerlendirebilir ve finansal durumunuzu istedikleri zaman inceleyebilirler. Yani sonuç olarak işletmenizin kredibilitesini belirlemek, ticari ilişkilerinizde karşı tarafa güven vermek istiyorsanız DUNS numarasına sahip olmanız gerekmektedir.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

 • Paşlaş:

Son Yazılar