Amerika’da Neden Ticari Banka Hesabı Açmalıyım?

Amerika’da Neden Ticari Banka Hesabı Açmalıyım?

Daha önceki blogumuzda Amerika’dan banka hesabı açmaktan bahsetmiştik. Amerika'da hangi tür şirket kuracağınızı belirledikten sonraki işlemlerden birisi banka hesabı açmaktır.

Çoğu zaman, iş sahipleri kişisel hesaplarını işletme gelir ve harcamaları için kullanır. Ancak, bu çok sağlıklı olmayabilir. Çeşitli ticari işlemler için bir işletme hesabına sahip olmak, küçük işletme muhasebesini çok daha basit hale getirir. Ayrıca, işletme sahibinden ayrı bir tüzel kişilik olarak işletildiğinde de ayrı bir hesaba ihtiyaç vardır.

Bu yazımızda, neden ABD’deki girişimleriniz için bir ABD bankasında işletme hesabı sahibi olmanız gerektiğini anlatacağız.

Ticari Banka Hesabı ve Kişisel Banka Hesabı

Genel olarak ticari bir hesap kişisel banka hesabına çok benzemektedir. Bu hesapların her ikisi de kullanıcıların para yatırma ve nakit çekme, çek hazırlama, ödeme yapma ve çok daha fazlasını yapmalarını sağlamaktadır.

Bununla birlikte, ikisi arasındaki temel fark maliyet konusudur. Farklı ABD bankalarının hemen hemen tüm kişisel hesapları ya tamamen ücretsizdir ya da kolayca ödenebilir ücretlerle gelmektedir. Öte yandan, ticari banka hesapları her zaman ilişkili maliyetlerle birlikte gelir. Sıfır maliyetle işletme hesapları sunan bir banka bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak, doğrudan mevduatlı bir ABD banka hesabı açarsanız ve minimum günlük bakiyeyi korursanız, birçok banka ücretlerinden feragat eder.

Neden Bir Amerikan Bankasında İşletme Hesabı Açmalıyım?

Bir işletme hesabıyla ilişkili ciddi evrak işleri ve feragat edilmesi zor ücretler nedeniyle, birçok insan onu almaktan kaçınmaya çalışır. Ancak, kişisel banka hesabı yerine işletme hesabı açmanın birçok avantajı vardır:

   1. Vergi Ödeme Kolaylığı

Amerika’da her işletme sahibi vergi süreçleriyle yakından ilgilenmek zorundadır. Bu süreç, son derece zaman alan tonlarca evrakı doldurmayı ve düzenlemeyi içerir.

Vergi ödemek için, işletme gelir ve giderlerinizi belirlemeniz gerekir. Ticari banka hesabıyla, hesap yalnızca ticari işlemleri içerdiğinden, bu nispeten basit bir iştir. Ancak bunun için kişisel hesabınızı kullanırsanız, işle ilgili olanları belirlemek için binlerce işlemi sıralamak anlamına gelir.

Bu nedenle, vergileri dosyalamayı kolaylaştırmak için kişisel ve ticari hesaplarınızı ve işlemlerinizi ayrı tutmanız önerilir.

   2. İşletmeniz İçin Kişisel Sorumluluğunuzun Azaltılması

Bir ABD bankasında işletme hesabı açmanın bir diğer önemli nedeni de sorumluluktur. Bu tür hesaplar, kişisel ve ticari işlemlerini birbirinden ayırır. Bu, işinizde bir şeyler ters gittiğinde sizi kişisel sorumluluktan korumaya yardımcı olur.

Örneğin, bir Limited Şirketiniz varsa ve biri teşebbüsünüze dava açarsa, işletmenizden para alabilir. Şimdi bir ticari hesabınız yoksa ve yalnızca kişisel bir banka hesabınız varsa, LLC yapısı tarafından sunulan sorumluluk korumasını kaybedebilir ve tüm ticari borçlardan kişisel olarak sorumlu olabilirsiniz.

   3. İşletme Kredilerine Kolayca Hak Kazanmanıza Yardımcı Olur

Bir işletme banka hesabı ile hem ticari hem de kişisel kredilere hak kazanmak daha kolay hale gelir. Çoğu zaman, işletme sahipleri işlerini büyütmek veya operasyonlarını çeşitlendirmek için bir krediye ihtiyaç duyarlar. Kredileri onaylarken, borç verenler mali durumunuza yakından bakarlar. Ve işinizle kişisel finansınızın birbirine karışması, süreci çok daha karmaşık hale getirebilir.

   4. Profesyonellik ve Güvenilirlik Gösterir

Birçok küçük işletme bir yan hobi olarak başlar. Örneğin, el yapımı ürünlerinizi Amazon'da satıyorsanız, kişisel bir hesabınızın olması çok iyi olabilir. Ancak daha profesyonel bir görünüm için ABD'de bir ticari banka hesabı açmalısınız.

Bir işletme hesabına sahip olmak, küçük işletmenize güvenilirlik ve profesyonellik katar. Müşterileriniz işinize daha fazla değer verir ve onu meşru bir kurum olarak görmelerini sağlar. Banka hesabı adınızı taşır ve tüm ödemeler ve işlemler bu banka üzerinden yapılır. Bu, çok daha profesyonel bir görünüm sağlar ve sorumlu bir iş sahibi olarak görünmenizi sağlar.

Sonuç Olarak

Kişisel banka hesapları, günlük mali durumunuzu yönetmek için yeterlidir. Ancak gerçekten iş yapmak ve güvenilir bir şirket kurmak istiyorsanız mutlaka bir işletme hesabı açmalısınız. Bu, tüm ticari işlemlerinizi takip etmenize ve muhasebeyi büyük ölçüde basitleştirmenize yardımcı olacaktır.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar