Delaware’de Şirket Kurmak: İzlenmesi Gereken Adımlar

Delaware’de Şirket Kurmak: İzlenmesi Gereken Adımlar

Delaware’de şirket kurmak Amerika’da iş yapmak isteyen işletmelerin Google’da biraz araştırma yaptıklarında karşılarına en çok çıkacak sonuçlardan biridir. Yüzölçümü olarak Amerika’nın küçük eyaletlerinden biri olan Delaware, en az nüfuslu 2. Eyalettir. Delaware genellikle işletmelerin dostu olan yönleriyle bilinir. Vergi konusundaki ve işletmeler konusundaki esnekliği ve avantajlarıyla Delaware’de şirket kurmak diğer çoğu eyalete göre daha mantıklı bir tercihtir. Şimdi gelin Amerika’da şirket kurmak isteyen işletmelerin neden Delaware’yi seçmesi gerektiğinden ve şirket kurma sürecinden bahsedelim.

Delaware İş Ortamına Bir Bakış

Dediğimiz gibi Delaware küçük bir eyalettir. Samimi ve verimli bir iş ortamı yaratmak için çok uygun bir tercih olacak Delaware’de yasalar son derece esnek, işverenin yararını gözeten takip edilmesi kolaydır. En önemlisi ise Amerika’da bazı eyaletlerde çok ciddi maliyetlere sebep olan “vergi” kavramının Delaware’de şirket kurmak isteyenler için girişimcileri çeken en önemli etkenlerden biri olmasıdır. Delaware’de iş yapmanın maliyeti Amerika’daki diğer birçok eyalete kıyasla önemli ölçüde daha uygundur. 

delaware'de şirket kurmak

Delaware'de Şirket Nasıl Kurulur?

Delaware’de iş kurmanın avantajlı bir tercih olacağından bahsettik. Şimdi şirketi kurma aşamalarına geçelim.

1-Şirketinizin Yapısını Belirleyin

Şirketinizi kurmadan önce şirket türünüze karar vermek kritik bir önem taşımaktadır. Şirket türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şahıs şirketi
  • LLC (Limited Şirket)
  • Ortaklık
  • Corporation

Bu türler dışında S ve C gibi bazı özel şirket türleri de vardır. Delaware’de şirketinizi kurmadan önce doğru şirket yapısını belirlemeniz gerekmektedir. Uzman bir avukata danışarak bu önemli adımı hatasız ve size en uygun şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

2- İşletmeniz için Bir İsim Seçin

Diğer şirketlerden ayrılmak ve bilinirliğinizi sağlamak adına akılda kalıcı ve özgün bir şirket ismi seçtiğinizden emin olun. Aklınızdaki şirket isminin halihazırda kullanılıyor olma ihtimaline karşı işletme adınızı kaydettirmeden mevcut isimleri kontrol etmek ve 120 güne kadar kendinize bir isim ayırmak için Delaware Division of Corporations (DOC) sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3-İşletmenizi Kaydedin

Delaware’de şirket kurmak için şirketinizi kaydettirme sürecini de tamamlamanız gerekmektedir. Amerika’da şirket kurmak sunmanız gereken dosyalar, doldurmanız gereken formlar yönüyle karmaşık bir süreç olabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak şirket kurulumunuzu yapmanız gerekir.

delaware'de şirket kurmak

Bir şirket kurmaya karar verdiyseniz Delaware’deki Secretary of State bürosuna kuruluş sertifikanızı sunmanız gerekir. İşletmenizin adını, ofisinizin adresini ve şirketin hisse sayısı vb de başvuru sırasında sunulmalıdır.

Tüm bu süreçler, Amerika’da yaşamıyor olsanız bile online olarak da yapılabilir. Şirket isim kaydı hakkında daha detaylı bilgi için “Amerika’da Şirket İsmi Kaydını Nasıl Yaparsınız?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4- İşveren Kimlik Numarası (EIN) Alın

Delaware’de şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gereken bir sonraki işlem federal vergi kimlik numarası olarak da bilinen işveren kimlik numarasına (EIN) başvurmaktır. Çoğu şahıs şirketi EIN için başvurmayı gereksiz bulur ve sosyal güvenlik numaralarını EIN yerine kullanır. Bu da bir tercihtir fakat sağlıklı bir tercih değildir. Çünkü EIN sahibi olmak yerine sosyal güvenlik numaranızı kullanmanız kimlik hırsızlarının çeşitli yollarla numaranızı çalmalarıyla sonuçlanabilir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi “Amerika’da Şahıs Şirketi için İşveren Kimlik Numarası (EIN) Almak: Zorunlu Değil Ancak…” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

5- Delaware’deki Şirketiniz için Banka Hesabı Açın

Bireysel hesabınızı kullanmak yerine şirketiniz için ayrı bir banka hesabı açmak gelir-gider hesabının doğru yönetimi açısından kritiktir. Ticari banka hesabı açmanız size kişisel hesaba göre maliyet çıkartabilir fakat profesyonellik, vergi ödeme kolaylığı, işletme kredileri gibi konularda da avantajlar sağlayabilir.

Her bankacılık kurumunun farklı gereksinimleri vardır. Ancak, bir banka hesabına başvururken aşağıdaki belgeleri kullanışlı tutmayı bekleyebilirsiniz.

Her bankanın kendine göre farklı belge talepleri olabilir fakat genel olarak başvuru sırasında istenebilecek belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kişisel kimlik belgeleri
  • Şirket yapısı
  • İşveren Kimlik Numarası (EIN)

delaware'de nasıl şirket kurulur

6- Lisans ve İzin Başvurusunda Bulunun

Delaware’de şirket kurmanın bir diğer adımı gerekli lisans ve izin başvurularında bulunmaktır. Delaware eyaletinde şirket türlerine göre farklı lisans ve izin gereklilikleri vardır. Tüm lisanslar ve izinlerle ilgilenmesi için bir avukatla çalışmak en iyi tercih olacaktır.

7- Sigorta Poliçeleri Satın Alın

Son adım olarak Delaware’de şirket kurduktan sonra sektörünüze uygun olarak Business Insurance Policies (Sigorta Poliçeleri) satın almalısınız. Sigorta yaptırmak, işletme varlıklarınızı korumanıza ve öngörülemeyecek durumlarda gerekli korumayı sağlamanıza yardımcı olur.

Toparlayacak Olursak

Delaware’de şirket kurmak için izlemeniz gereken adımlara ek olarak şirketiniz için bir logo veya web sitesi de oluşturabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi artıracak bu yatırımlar sosyal medya yolu ile dönüşüm oranı daha da yüksek hale getirilebilir. Tüm bu süreçlerde profesyonel destek için Liberty Business olarak yanınızdayız.

Ekip Olarak Size Yardımcı Olmaya Hazırız!

ABD'de işinizi kurmak ve yürütmek için hazırlamanız gereken çok sayıda dokümantasyona ihtiyacınız var. Risklerinizi değerlendirmek ve işiniz için işletme sigortası satın almak zaman alıcı ve ayrıntılı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz her konuda uzman olamazsınız. ABD’de çalışanları işe alma sürecinde güvenebileceğiniz uzman bir danışmanlık firması size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Deneyimli iş avukatları, pazarlama uzmanları ve iş danışmanlarından oluşan Liberty Business, gelişen bir işletmenin yaşayabileceği tüm soruların veya ihtiyaçların cevaplarını sunmaktadır.

  • Paşlaş:

Son Yazılar